Geçen hafta Taliban’ın Afganistan’ı işgal etmesiyle ilgili gelişmeler karşısında, çocuklarımız bu durumu fark ettiklerinde korkabilirler. Her şeyin iyi gideceğinden emin olmak isteyen çocuklar için belirsizlik, uzak bir yerde yaşanan olay dahi olsa çocukları etkileyebilir. Yapacağınız en kötü şeylerden biri bu olayları görmezlikten gelmektir. En iyilerinden biri ise onu tartışmaktır.
Onların düşündükleri hakkında önemli bir sohbet yapabilmeniz için aşağıdaki maddeler size rehber olabilir.

1. Kötülük vardır ve gerçektir.
Vaiz 8:11 “Suçlu çabuk yargılanmazsa, insanlar kötülük etmek için cesaret bulur”.
Günah yüzünden parçalanmış bir dünyada yaşıyoruz. Tanrı, sözünde net ve açık konuşur: İnsanın yüreği günahkar olduğu için cezalandırılmamış ve kontrolsüz kötülük daima artacaktır. Bu hem uluslar, hem de insanlar için doğrudur… Her ikisi için de geçerlidir. Kötülük sorununu çözmek için yeteri kadar büyük yara bandı yok. Bunu sadece İsa çözer. Günah her zaman yıkım getirir. Kurtaran ise sadece İsa’dır.
• Günahın hayatınızı kötü etkilemesini engellemek için ne yapabilirsiniz? (itaat etmek, günahı küçükken/azken halletmek, İsa’ya güvenmek, vs)
• Neden sadece İsa günah problemini çözebilir?

2. İnsanların duaya ihtiyacı var.
2Selanikliler 3:1-2 Son olarak, kardeşler, Rab’bin sözü aranızda olduğu gibi hızla yayılıp yüceltilsin diye bizim için dua edin. Ahlaksız, kötü insanlardan kurtulmamız için de dua edin. Çünkü herkes iman etmiş değildir.
Afganistan’da bazı çocuklar her şeyin iyi olacağına dair akşamları güvenle yatağa gitmeyecekler, insanların hayatlarının tehlikede olduklarını hatırlamak önemli. Ailemle birlikte geçen akşam yatmadan önce bu çocuklar için dua ettik. Orada zulüm gören kilise (Afganistan’daki Hristiyanlar en çok zulüm gören listesinde ikinci sırada yer alır) artık en kötüsünü bekliyor, onlar canlarını verip kurtarıcıları ile buluşmaya hazırlar. Hem güvenlik için hem de başka bir zamanda görünmez açık kapılar ve yürekler için dua edebiliriz. İsa Mesih dünyanın sorunları için nihai çözümdür.
• Şu anda Afganistan’da olsaydın, başkalarının sizin için dua etmesini ne kadar isterdin?
• Duanın güçlü olduğunu nereden biliyoruz? (Dua Tanrı’nın gücünden yararlanır, Tanrı dualarını yanıtlar. Yak 5:16, vs.)

3. Her şey Tanrı’nın elinde. (Tanrı her şeyi kontrol eder)
2 Timoteos 3:1 Şunu bil ki, son günlerde çetin anlar olacaktır..
Dünyada olan hiçbir şey Tanrı’yı şaşırtmaz. Sıkıntılar ne kadar büyük olsa bile Tanrı etkindir ve çalışıyor. Bu yüzden bizim yukarıya, O’na bakmamız için sebebimiz var! Yalnızca Tanrı ‘büyük resmi’ görebilir. Bir gün bütün yanlışları, haksızlıkları düzeltecek. O güne kadar O’na güvenmemiz gerek.
• Zor günler Tanrı’ya güvenimizi etkiler mi?
• Zor ve sıkıntılı olaylar varken Tanrı’ya güvendiğimizi gösterecek eylemlerimiz ne olabilir?

Aile olarak Tanrı’nın her şeyi kontrol ettiğini bilerek O’na şükredin. Bu hafta yaşanan trajik olaylardan etkilenenler için dua etmek için zaman ayırın.
https://godlyparent.com/how-to-talk-to-your-kids-about-the-taliban-takeover/ 20/8/2021’de ulaşılmıştır. İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: