“Herkes büyük bir lider olamaz ama herkes daha iyi bir lider olabilir.” -John Maxwell

Ya her lider her yıl yaptıklarında sadece %1 oranında gelişirse? Bunun bir hayatın gidişatını zaman içinde nasıl değiştirebileceğini hayal edin. Yaptığınız işte daha iyi olmak için ne gerekiyorsa yapmanız için sizi cesaretlendirmeme izin verin.

Ebeveynler olarak hem evde hem de diğer etki alanlarımızda lideriz. İşte daha iyi bir lider olmak için alışkanlık olarak uygulamaya çalıştığım 5 süper basit ayar.

Teşvik et.

Biri hakkında olumlu bir şey düşündüğünüzde, o kişi hakkında iyi hissedersiniz. Ancak düşünceniz ne kadar iyi olursa olsun düşündüğünüz kişi için bir anlam oluşturmaz. Bu yüzden eşinin harika bir özelliğini, çocuklarında sevdiğin şeyleri, birinin sana çok iyi bir şeyi yaptığını düşündüğünde dur ve bunu onlara söyle. Birinin gününü iyi kılmak, düşündüğünden daha kolay. Eğer düşünüyorsan, söyle.

Dua istendiğinde o an ve o yerde dua et.

Kaç kez biri senden dua istediğinde sen ‘tabii ki senin için dua edeceğim’ dedikten sonra onu unuttun? Daha sonra dua edeceğini söylemek yerine o anda ve o yerde durup mümkünse onun istediği konu için dua et. Hem unutmanı alıkoyar hem de o kişi seni kesinlikle unutmaz.

İnsanların isimlerini öğren ve ismiyle hitap et.

İnsanların kulağına en tatlı gelen ses kendi ismidir. Tanıdığın herkesi adıyla selamla. Yeni kişilerle tanıştığında gelecek buluşmalar için adlarını hatırlamak üzere düşün.

 Çocuğunun öğretmeni, kilisene gelen bir misafir ya da her gün gittiğin marketteki kasiyer, insanların isimlerini öğren ve onlara ismiyle hitap et. Bu gizli bir güçtür.

5 saniye kuralına göre yaşa.

Mel Robins, The 5 Second Rule adlı kitabın yazarı, yapman gereken doğru olan şeyi 5 saniye içinde yapmayı alışkanlık haline getirirsen, aşırı düşünmenin felç edici etkisini ortadan kaldırarak hayatınızı değiştirebileceğinizi söylüyor. İltifat etmen, egzersiz yapman, bir daveti reddetmen, fazla tatlıya hayır demen gerektiğinde 5 saniye kuralını uygula. Gerçekten hayatınızı değiştirebilir. 

Kendi filminizin müziğini takip etmeye dikkat edin

Hristiyan liderler olarak sürekli düşünce tarzlarımızı değiştirmeye çağrılırız (Rom. 12:2). Jon Acuff’a göre Film Müzikleri, kendi yararımıza veya sonumuz için kafamızın içinde kendimize defalarca söylediğimiz mesajlardır. Belki de ebeveynlerimizin başından beri bize söylediği şey aslında doğruydu: “Yapamayacağınızı düşünüyorsanız, asla yapamazsınız.” Ancak müziklerinizi değiştirin, hayatınız değişsin.

Liderliğimde ve ebeveynliğimde değiştirmeyi öğrendiğim film müziklerinden biri, “yapmayacaklar” dan “Onları yönlendirmedim” e geçiş. Kendime söylediğim şeyleri yeniden çerçevelemek gerçekten büyük bir fark yaratıyor.

Daha iyi bir ebeveyn/lider olabilmek için bu hafta bu 5 ayardan hangisini hayatına yerleştirebilirsin?

https://godlyparent.com/better-leader/   3/1/2023’de erişilmiştir

 

Bizi takip edin: