Günümüzde çocuklar ilgiyi arama konusunda ikilem yaşamakta. Çocuklar çevresindekilerden ilgi bekler ve çoğu zaman bunu çeşitli yollarla, öyle ya da böyle elde ederler. Bu tutum, ilgi görmek konusunda doğru bir arayış olsa da yanlış yollarla talep etmeye sebep olabilir.

İsa çocukların ilgiye olan ihtiyaçlarıyla nasıl ilgilenilmesi gerektiğini biliyordu. İsa, bizlere örnek teşkil edecek harika bir model oldu. “Çocukları kucağına aldı, ellerini üzerlerine koyup onları kutsadı.” (Mar 10:16)

İşte çocukların ilgisini karşılamak için bazı yollar!

 

Pozitif/ Negatif İlgi

Çocuklar sadece ilgi görmeye ihtiyaç duymazlar aynı zamanda ilgi görmek için de can atarlar. Çünkü aradıkları ilgi değil, sevgidir. Çocuk için sevgi demek zaman demek. 

Kendilerine doğru türde ilgi göstermezsek, yanlış türde olan ilgiyi yanlış biçimde aramaları olasıdır. 

İlgi göstermeniz için sevgi göstermek yerine genellikle uygunsuz davranışlar sergilerler. Kuralları yerine getirmektense onlara kasten itaatsizlik edebilirler. Çünkü can attıkları ilgi, olumsuz şekilde olsa bile, onu arzularlar.

“Birine verebileceğin en değerli hediye zamanın ve dikkatindir.” -Nicky Gumbel

 

Aile ya da Dost İlgisi

Bir çocuğun birincil ilgi ihtiyacı genellikle evde karşılanabilir, karşılanmalıdır. Akranlardan gelen ilgi doğal ve sağlıklı olabilirken, bir çocuğun evde görmediği ilgiyi telafi etmek için evin dışından onay ve ilgi araması tehlikeli olabilir.

Bunu çocukların yanlış arkadaş grupları tarafından kabul edilip, evde karşılanmayan ilgi ihtiyacını gidermek için çocuklar bariz olarak yanlış şeyler yapabilirler. 

 

Şimdi ya da Sonra Verilen İlgi

Küçükken çocuklarına kaliteli ve pozitif ilgi gösteren ebeveynler, çocuklarının yaş aldıkça ihtiyacı olan ilgiyi dışarıda aramalarını önler.

Ebeveynlerden sağlıklı miktarda övgü ve olumlu ilgi alan çocuklar yetişkin olunca özgüven ve kaygı sorunlarıyla karşılaşma ihtimali çok daha düşüktür.

“Güçlü çocuklar yaratmak, kırılmış kişileri onarmaktan daha kolaydır.” -Frederick Douglass

 

Kız çocuğu çocukken babasından ilgi görürse, ergen olunca yanlış erkek ilgisi arama olasılığı daha düşük olacaktır. Kendine güven duyması sağlanmış bir erkek, sağlıksız veya zehirli yollarla kendi erkekliğini  aramaya ya da kanıtlamaya daha az ihtiyaç duyacaktır.

 

“Kendine inanan her bir çocuğun arkasında önce onlara inanan bir ebeveyn vardır.” 

 

Çocukların hangi doğru ya da yanlış yollarla dikkati almaya çalışıyorlar?  Bir ebeveny olarak bu hafta en iyi şekilde dikkatini ve zamanını nasıl verebilirsin onlara?

https://godlyparent.com/your-kids-will-get-your-attention/  22/11/2022’de ulaşılmıştır.   İzinle kullanılmıştır. 

 

Bizi takip edin: