Ebeveyn olarak sorumluluğumuz çocuklarımızı hayat için hazırlamaktır ve bunun büyük bir parçası okulla ortak bir şekilde, akademik olarak çocuklarınızı eğitmektir.
Ama bildiğimiz gibi sadece akademik bir başarıdan söz etmiyoruz. Madem yeni bir okul yılı başlamak üzere, okula tekrar başlamak konusunda bu 12 basit ama önemli gerçeği hatırlayalım:
1. Okulun eğlenceli olması çok güzeldir ama okulun amacı sadece eğlenmek değildir. Okulun amacı geleceğin’dir.

2. Bazı günler iyi, bazı günler ise kötü olacaktır… bu çok normal! İkisini de kabullenmeyi öğren. Kötü günler aslında iyi günlerin kıymetini bilmeni sağlayacaktır.

3. Bu yıl yeni arkadaşlar edineceksin. Arkadaşların senin hayatını, aslında geleceğinin bir parçasını bir şekilde biçimlendirecekler. Öyleyse arkadaşlarını bilgece seç.

4. Kurallara uy (sınıfta, kafeteryada, bahçede, vs.), başkaları uygulamasa da sen uygula. Unutma: Tanrı’ya hesap vereceksin.

5. Bu yıl öğretmenin seni olumsuz etkileyecek bazı yanlışlar yapacaktır. Ne kadar zor da olsa sabırlı ve anlayışlı ol.

6. Düşündüğün her şeyi söyleme, konuşmadan önce her zaman düşün. Bu başına gelecek dertleri ve başkalarının da daha az incinmesine yardım edecektir.

7. Her gün elinden gelenin en iyisini yap. Oku, çalış, öğren, bunları tekrar tekrar yap. Arkadaşlarına göre bir tık daha iyiyi yapmanla yetinme.

8. Başkasını kötü göstererek kendini iyi gösterme şansınız olduğunda, doğru olanı yap.

9. Kopya çekme fırsatı bulduğunda bunu reddet. ‘Hayır’ deme zevkin ‘yakalanma korkusu’ndan daha ağır bassın.

10. Arkadaşı olmayan bir çocuk gördüğünde onun durumunu değiştirecek kişi sen ol.

11. Ne yapman gerektiğini tam olarak bilmediğinde kendine ‘Annemin, babamın ve Tanrı’nın yapmamı istediği şey ne olurdu? diye kendine sor. Ve onu yap.

12. Kimliğini hatırla. Hristiyan’sın. Arkadaşsın. Başarı yaratansın. Gereken her şeye sahipsin. Ve en iyi kaynağın iyi olan tavrın.
Bütün bu 12 maddeyi gün sonunda çocuğuna hatırlat. Belki çok iyi bir sohbete yol açabilir.

https://godlyparent.com/12-things-to-remind-your-child-about-school/ 28/8/2021’de erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: