Çocukların derslerinizden etkilenmesini ister misiniz? Öğrettiğiniz gerçeği yaşamalarını ister misiniz? Gerçeği kendi hayatlarında uygulamaya geçirmelerini ister misiniz?

Çocukların duygularına dokunarak öğrettiklerimizin yaşamlarında uygulamaları için harika bir yol olduğunu biliyor musunuz?

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de seçim yapma heyecanı hissettiren durumları yaratmaktır.

İşte 2 örnek.

Bir gün başkaları için yaşamak ve onlara yardım etmek hakkında bir ders veriyordum.

Dersin sonunda her çocuk için çikolata dolu bir poşet verdim. Ve bu çikolataların onlara ait olduğunu söyledim. Eve götürüp çikolatayı yiyebilirlerdi.

Ya da….

Bahsetmiş olduğum 46 kilometre uzakta yaşayan yoksul bir toplumdaki çocuklara çikolatayı verebilirlerdi.

Çocuklar bir seçimi yapmak zorundaydı. Ya çikolatayı eve götürüp zevkle yiyebilecek ya da masada bırakacak, yoksul çocuklara vereceklerdi.

Havadaki gerilimi hissediyordum. Verme- yardım etme uygulaması gerçek anlamda hissediliyordu.

Çocukların çoğu, çikolatayı toplumdaki yoksul çocuklara vermek üzere bıraktılar. Bazıları da eve götürdü. Her ikisi mümkün ve makuldü. Hedefim çocukların bildikleri şeyleri uygularken seçim yapmaktaki heyecanı-gerilimi hissetmeleriydi.

İkinci bir örnek;

Ayartmaya direnmekle ilgili bir ders öğretiyordum. Ders başlayınca her çocuk için pişirilmiş bir çikolatalı kek çıkardım. Ben dersi verirken çocuklara keki yemenin veya ona dokunmanın yasak olduğunu söyledim. Kekler ayartmaya direnmekle ilgili dersin tamamında masa üzerinde duruyordu.

Elbette çocuklar keki alıp yemeyi çok istediler. Ama izin vermedim. Onlara ayartmaya ‘hayır’ deme gerilimini/heyecanını hissetmelerini istedim. Dersin sonunda keki çocuklara verdik mi? Hayır! O gün dersten kek yemeden ayrıldılar.

Ayartma uygulaması o gün açıkça hissedilmişti. Çocuklar bunu hep hatırlayacaklar.

http://relevantchildrensministry.com/ 19/2/2022’de ulaşılmıştır. İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: