1. Şükranla dua edin. Pavlus mektuplarına şükranla başlar. Sorunlarla dolu olan Korint kilisesine yazarken bile onlar için Tanrı’ya şükrederek mektuba başladı. Şükretmek bakış açımızı değiştirir. Çocukların için, hele ki sorun yaşadığımız çocuklarımız için Tanrı’ya şükretmek için özel bir zaman planlamaya karar verin. Tanrı şükranla doldursun diye dua edin.
  2. Kendin için: ‘Rab bana günahımı göster.’ Sık sık çocuklarımızın günahlarını net şekilde görebiliriz. Ama kendi günahlarımızı göremeyiz. Çocuklar kutsallıkta büyümemize yardım edecek kutsal kılma makineleridir. Çocuklarınızın ihtiyacı bizim kutsallığımızdır. Mesih’te kabul görüp büyümek için bu tutumla, alçakgönüllülükle dua edebiliriz. Rab bu duanızı her zaman yanıtlar.
  3. Kendin ve çocuklarının alacağı kararlar için Tanrı’dan bilgelik iste! Ebeveynler olarak birçok kararlarla karşı karşıyayız. Sık sık büyük kararları fazla düşünmeden aniden veriyoruz. Bu büyük kararlar almadan önce dua etmek için biraz zaman vermek çok daha iyi olur. ‘Bizim o an durup bilgelik için dua etmemiz gerekir. Bir iki gün içinde sizlere dönerim’ demekle gösterdiğimiz liderlik ve örnekle çocuklarımıza bereket oluruz. Tabii ki küçük çocuklarımızı da bu alışkanlıkla yüreklendirebiliriz.
  4. Gizli şeyler açığa çıksın diye dua edin. Bu korku verici bir dua. Ama gizli şeylerin çocuklarımız evden çıktıktan sonra değil, hala evde bulundukları sırada ortaya çıkması daha iyi. Manipüle etmeden, çocuklarına bu şekilde dua ettiğini söyle. Ama hazır ol! Çünkü Rab bu duayı yanıtlar ve sonra bu duruma çobanlık yapmanızı bekler.
  5. İsa’nın baş kâhinlik duasını edin. Son gecesinde İsa öğrencileri için yalvardı (Yuhanna 17). Özellikle kötü olandan korunmaları, sözün gerçeğiyle kutsal kılınmaları ve bir olmaları için dua etti. Bunlar aile için edebileceğin harika dualardır. Kendin ve çocuklarının kötü olandan korunmanız, sözün gücüyle daha çok Mesih’e benzeyeceğiniz ve aile olarak ‘bir’ olmanız için dua edin.
  6. Çocuklarınızın dua konularını sorup onlar için dua edin. Büyük çocuklarınız için bu, güzel bir soru: ‘Senin için nasıl dua etmemi istersin?’ Ve tabii ki onunla birlikte dua edin! Onların senin için dua etmelerini de rica edebilirsin.
  7. Çocuklarınızın İsa’ya muhtaç olduklarını görmeleri için dua edin. Çocuklarımızın en temel ihtiyacı müjdedir. Biz onları müjdeleyebiliriz ama tabii ki onlar bu ihtiyaçlarını görmeliler. O zaman çocuklarımız Tanrı’ya yalvarsın diye Kutsal Ruh’un yüreklerinde çalışmasını isteyelim.

Rab bize derin bir şey, dua etme ayrıcalığı verir. Lütuf tahtına çocuklarımız için yaklaşalım. (İbraniler 4:15-16).

Aile öğrencisi yetiştirmeniz için dua ediyorum.

Chap Bettis (İzinle kullanılmıştır. 15/1/2022’de gönderilmiş bir emailden alınmıştır)

 

Bizi takip edin: