Eğer küçük çocuklarınız varsa, küçük tartışma ve kışkırtmaların hayatın normal birer parçası olduğunu bilirsiniz. Ne bekliyorduk ki? Bizler küçük günahkarları dünyaya getirdik ve istediklerini kavga ederek elde etmeye çalışacaklar, bu çok normal.

Yine de bu kargaşalık içinde aile birliğini hedeflemeniz çok önemli. Dikkat edin, hedeflemek dedim.

Bu beraberlik için mücadele içerisindeyken çocuklarımızı nasıl eğitebiliriz? Yetişkin kızlarımdan biriyle birlikte bu konu hakkında derin düşünürken o bir cümle kullandı ve beni geçmişe götürdü.

Ona, “Biz aile birliğimiz için nasıl mücadele ettik?” diye sordum.

“Birbirimize karşı nazik olmamız için bizi zorladın.”

Eyvah! Bu kulağa pek Mesih’e benzerlik gibi gelmiyor. Bu cümle beni çok şaşırttı. Genellikle bir cümlede hem ‘nazik’ hem de ‘zorlama’ sözcüklerini sık sık görmüyorum.

Eğer bu cümleyi ben kullansaydım polis beni göz altına alır mıydı? Ne de olsa çocukların istemediği şeyler için zorlama olmaması lazım.

Fakat kızım bunu olumlu bir şey olarak söyledi. Ona, ne hatırladığını sordum.

Anılar

“Eğer birbirimize kötü davrandıysak özür dilememiz gerekirdi. Ama sadece özür dilemedik.  Sözcüklerle sadece “özür dilerim” demek kolay. Bizi, kırdığımız kişiye karşı nazik olarak onun için iyi bir şey yapmamıza zorladın. Bazen akşam yemeği ile ilgili onun işini yapmak zorundaydık. Bazen de en sevdiğimiz oyuncağı ona bir süre vermemiz gerekti.

Sharon ve ben bunu zorunlu bir nezaket gösterme gibi düşünmedik. Bunu telafi olarak düşündük. Kutsal Yazılar telafi ilkesini öğretiyor. Ef 4:22-24’e göre ‘sıyırıp atmamızı, iyiliği giyinmemizi’ öğretiyor.

Sevgi Eylemleri
İyi işlerimiz bize yenilenmiş bir yürek veremez ama yüreğimizi biçimlendirebilir.

Mere Christianity’de C.S. Lewis şunu yazdı, “Komşunuzu nasıl seveceğiniz konusunda rahatsız hissetmeyin, sevdiğiniz bir kişiye davrandığınız gibi davranın. Bunu yaptığımızda aslında büyük bir sırrı keşfederiz. Birisine sevdiğin kişiye davrandığın gibi davranırsan, çok geçmeden onu sevdiğini fark edeceksin.’

Çocuklarınıza önemsiz konularda bile hoş davranmalarını bağışlanma rica etmelerini ve kardeşlerine telafi konusunda sevgi dolu, bağışlayıcı tavırla davranmaları gerektiğine ‘zorlamak’ ikiyüzlülük değildir.

Bu ilke daha çok küçük çocuklara daha fazla uygulanabilirken büyük çocuklara da uygulanabilir.  Ve bu ilkenin ne zaman uygulanması gerektiği konusunda bilgelik gerekebilir. Bazı durumlarda ebeveynlerin bir şeyler yapmasına gerek kalmayacaktır.

Bireysellik
Günümüzde pek çok kişi hayatını “bireysel” olarak yaşamaktadır, bizse bu dönemde çocuklarımızı “özdenetimli hizmetkarlık” hedefinde eğitmeliyiz.

Şimdi – ‘nazik olma zorunluluğunu’ iyice düşünün, sevinçle, sevgiyle, sabırla…

https://www.thedisciplemakingparent.com/forced-to-be-kind/ İzinle kullanılmıştır.  23/10/2021’de erişilmiştir

Bizi takip edin: