Tapınma

Belki kendinize bazen şu soruyu soruyorsunuz:  ‘Neden bir sürü küçük çocuğu tek bir odaya sıkıştırıp Tanrı’ya tapındırmaya çalışıyorsun?  Felekat ‘geliyorum’ diye bağırıyor sanki!’  Dürüst olursam bu zamanlar o kadar da düzenli olmayabilir ama iyi planlandıysa ve plan iyi yürütülüyorsa, miniciklerin Tanrı’ya tapınması çok çok güzel olabilir. Onların tapınmaları emimin Tanrı’nın gözünde çok hoştur!  Aşağıda bizim için etkin yönetme yöntemleri bulunmaktadır, belki siz de “en genç” tapınanlar grubu için kullanabilirsiniz.

1. Mekan oluşturun


Büyük ve geniş bir alt zemin yaratmak için battaniyeler, halılar, halı parçaları kullanın.  Amaç çocukların daima Tanrı’ya tapınacakları bir yer/mekan hazırlamaktır. Çocukların yerde oturması aslında tapınma için çok yararlıdır.

2. ‘Sürüyü denetlemek’ için basit yönetme yöntemleri kullanın


Belli bir yerde kalıp, dikkatleri tek bir yere dikmeleri ve suskun kalmaları için etkin ve şahsen kullanabileceğiniz, sevdiğiniz bir yönteminiz olması gerekiyor. En önemli notka: çocuklar için etkin olsun.

3. Neden tapındığımızı anlatın


Örneğin: ‘Çocuklar biz bugün Tanrı’ya tapınmak için ilahileri söyleyeceğiz. Tanrı bizim ilahilerimizle O’na tapınmamızı seviyor, onu biliyor muydunuz? İlahiler söylememiz O’nu mutlu kılar!”

4. İlahileri tekrar ve tekrar söyleyin!!


Mezmur 47:1’de şöyle bir ifade var  ‘’Ey bütün uluslar, el çırpın, sevinç çığlıkların atın Tanrı’nın onuruna!’’  Bu yaş grubu çocuklar ilahi söylemeyi çok severler, hem de hiç utanmadan. Her çeşit ilahiyi hareket ve danslar eşliğinde söyleyebilirsiniz! Minikler hareket etmeyi severler ve derse geçmeden önce onların enerjisini tüketmek aslında iyi bir şeydir.

5. Zamının sonunda dua edin


En sonda hafif bir ilahi olsun. Oturarak söylesinler.  Sonra Tanrı ile konuşma zamanı için başlarını eğip, gözlerini kapatsınlar. Bu şekilde de Tanrı’ya tapındığımızı onlara hatırlatın. Onlar için dua edin.

6. Zamanı düzenli bir şekilde sona erdirin 


Dua ettikten sonra herkesin düzenli bir şekilde ayrılmasını sağlayın.

Bunlar sadece önerilerdir, farklı şekiller de uygulanabilir. Ayrıca bazı çocuklar farklı farklı tepkiler verebilirler. Özellikle özürlü çocuklar kalabalık içerisinde ya da gürültülü çalgıları beğenmeyebilirler. Bu çocuklara duyarlı davranın, belki bir gönüllü özellikle o çocukların Tanrı’ya tapınması için yardımcı olaiblir. En önemli nokta şudur:  biz tapınmanın ne olduğunu, Tanrı’nın tapınmamızı ne kadar sevdiğini hem örnekliyor hem de öğretiyoruz. Çoğumuz bu ilk yıllarda Mesih’e tapınmanın tadını ilk defa alıyoruz.  Bir çocuğun Tanrı’nın yüce görkemini daha iyi ve derin bir şekilde anlamasını sağlamak, bizim için bir şeref, bir ayrıcalıktır.

http://www.ministrygrid.com/blog/-/blogs/6-ways-to-effectively-lead-young-children-in-worship

     

5/12/2013 erişilmiştir. Bu makale bu linkteki yazıdan uyarlanmıştır.

 

 

Bizi takip edin: