Ebeveynler olarak çocuklarımıza içinde bulunduğumuz bu ‘kutsal hafta’ hakkında paylaşmamız gerek.   Tabii ki hepimiz bunu biliyoruz. Biz yine de size birkaç fikir paylaşmak istedik. Belki bunları daha fazla açarsınız, açıklarsınız ve çocuklar İsa’yı ve sağladığı kurtuluşu daha iyi, sevinçle anlarlar

İyi Kutsal Haftalar!

 

Kutsal Hafta üzerine düşünceler…

İsa’nın ayaklarını mesh eden kadın…. Bu kadın alçakgönüllülük ve İsa’nın ölümünü anladığı için

Müjde’nin paylaşıldığı her yerde ondan bahsedilecek…

İsa küfür mü etti?  Yoooo… doğru söyledi. Başkahin teolojisinin zayıflığı sebebiyle bu gerçeği kabul edemedi…

İsa ‘Tanrı oğlu’ ve de İnsanoğlu. Kimliğini kabul etti, atılan suçlamaları kabul etmedi.

‘Gerçekten bu adam Tanrı’nın oğlu.’  İsa’nın ölüm şekli bile kimliğini destekler.

Başkahin ve Sanhedrin (Yüksel Kurul) İsa’dan o kadar korktular ki birkaç adalet ilkesini ihlal ettiler mahkemede (bir günde karar verdiler, bayramda toplandılar, gece toplandılar, ‘idam’ kararı veremezlerdi, İsa’nın savunması yapılmadı, vs)

Petrus Petrus Petrus!! Kibrin çoktu ama iyi ki günah işlediğinde hassastın…

Sanhedrin, Pilatus ve Hirodes önünde kendine hakim olan İsa gibi olmak isterim.  Yüce divan, mahkeme ve 3 sorgulama… tam bir imanlı gibi konuştu.

Kalabalık çarmıha gerilişinden sonra ‘üzüntüyle’ gittiler. Yanlış yaptıklarını anladılar mı?

 

Kutsal Cuma:

İsa kendisini kurtarAmadı çünkü başkalarını kurtarıyordu.

İsa ‘kral’ konumunu kabul etmedi (krallığım bu dünyaya ait değil) ama daha fazlasını yaptı… göksel konumu kabul etti.  Aslında krallık ‘dünya’da’ olacak ama ‘dünyaya ait’ değil

İsa günahlarımız için öldü ve günahlarımız İsa’nın ölümünün, günahlarımız için olduğunu anlamadığımızın nedeni oldu (bkz Yşa 53).

İsa hem pasif hem de aktif bir şekilde itaat etti… ta çarmıha kadar.  Aklanmamızın temeli budur (yani İsa itaat ettiği için O’nun doğruluğu bize ‘sayılmıştır’)

İsa’nın haykırışı… ’tamamlandı’… fiil ve gramer ‘tamanlanmış’ bir eylem (sonuçları kalıcı), kurtuluş için başka bir işin kalmadığını gösterir. Harika bir kurtarıcı.

İsa ‘hain, devrimci’ olarak suçlandı ama kanıt yoktu. Ölümün gerekçesi kendi ağzından geldi  ‘İnsanoğlunun görkem içinde geleceğini göreceksiniz.’

İsa dirildi!

Muhafızların bir hikaye uydurması bunu kesin kılar. Boş mezar, oradaki kefen O’nun dirilişini doğrular

 

Meleklerin tanıklığı… ve insanların tepkisini görmek için bekleyişi! Melekler ne kadar ilginç!! Taşı yuvarlayıp üzerinde oturur… her şeyi seyretmek için. Ve güzel haberi vermek için: Niçin mezarda ‘diri’ olanı arıyorsunuz?’

Çok kişi dirilmiş İsa’yı gördü. Herkes yalan mı söyledi? Aynı yalanımı? Buna inanmak zordur. Hele bekledikleri bir şey değildi. Ne elçiler ne de mezara giden kadınlar dirilmiş kişiyi göreceklerini bekliyorlardı.

Ve dirilişten sonra hepsi değişti. Önceden herkes korkulu ve kuşkuluydu.  Sonra imanla ve cesurca İsa’yı ilan ettiler.

Kutsal yazıları yerine getirdi… belki en önemli nokta!  Tanrı kurtuluş planını gerçekleştirir (Mez 2,16 mesela….bkz Elç 2,13)

 

İsa’nın kimliği bir kez daha belli oldu: Tanrım ve Rabbim, Tanrı Oğludur.  (Yu 20:28….Elç 2:36)

İsa dirildi!  Gerçekten dirildi.  BEN DE DİRİLDİM!!

Ne yapalım o zaman? Hem dirildik… ’yeni hayatımızı’ yaşayalım, günaha ‘hayır’ diyelim, her şeyimizi (akıl, beden) ‘doğruluk silahı’ olarak sunalım Mesih’e, acılar, darlıklar, sıkıntıları kabul edip Tanrı’dan güç bekleyelim… kurtulmak için değil, dayanmak için (Rom 6, 2 Kor 4:7-12) Bunu bugün ve her gün cesurca ve imanla ilan edelim: ‘Senin günahların bağışlanabilir, senin utancın kalkabilir, yeni ve büyük bir topluluk seni bekliyor! Senin yerine ölen ve ölümden dirilmiş olan İsa’ya güven!

Bizi takip edin: