En küçük oğlumuzla birlikte bir haftalık kilise yaz Kutsal Kitap okulunu tamamlamıştık. Çok eğlendik; oradayken onu daha iyi tanımak ve ne kadar iyi tanıdığımı öğrenmek için ona bir sürü soru sordum. Bunu iyi bir şekilde başaracağımı düşündüm ama bazı cevapları beni şaşırttı.

Çocukların varsa onları iyi tanıyorsundur herhalde…. en azından öyle düşünürsün.

Bazan çocuklarımızı herkesten daha iyi tanıdığımızdan emin oluruz ama durup kendimizi incelersek onları düşündüğümüzden ya da olması gerekenden daha az tanıdığımızı fark ederiz. 

Ebeveyn olarak hedeflerimizden biri sadece çocuklarımızı yetiştirmek değil, onları tanımaktır.

Çocuklarımıza bakmakla o kadar meşgulüz ki hayatlarının detaylarını kaçırmanız kolaydır. 

Tanrı çocuklarımızı, hayat boyunca yönlendirmek için verdi bize ve bu onları elimizden geldiğince etüt etmemiz, öğrenmemiz ve tanımamızı zorunda kılar. Onların arzularını, ihtiyaçlarını, özelliklerini herkesten daha iyi bilmemiz ve anlamamız gerek. 

Çocuklarımızı tanımayı öğrenmek hayat boyu sürer ama değer. Aşağıda basit sorular var; çocuğunuzu tanımak için onları yanıtlamaya çalışın. Haydi kalemi alın ve cevap vermeye başlayın. 

Bunları yanıtladıktan sonra çocuklarının aynı soruları yanıtlamalarını isteyin ve cevaplarınızı karşılaştırın.

Kaç tane doğru yanıt verdiğim oğlumu mutlu etti (ve tabii ki kaç tane yanlış bildiğim!).  Babasının kendisini ne kadar iyi tanıdığını görmek çok eğlenceliydi onun için.  Ve harika sohbetimiz oldu. Emimin çocukların bunu beğenecekler.

Bunu yaparken cevap veremeyeceğin sorulara şaşırma. Eğlen! Ve hedefi unutma: çocuklarınızı daha iyi tanımak. İnanın bana, daha iyi tanıyacaksın.

ANDREW LINDER

https://godlyparent.com/mom-dad-get-to-know-me-please/     24/6/2023’de ulaşılmıştır

 

Bizi takip edin: