Evlilik kusursuz bir gerçekliğin kusurlu bir resmidir.

Efesliler 5’te elçi Pavlus Tanrı’nın evliliği ilahi bir gerçeğin mecazı olarak tasarladığını açıklar. Böylece evliliğimizi seyreden dünya, İsa tarafından sevilmesinin bir görüntüsü olarak veriliyor

Tanrı kendi güzelliğini ve ihtişamını sergilemek için her bir evliliği kullanmak ister. Ama nasıl? Kısmen kocaların karılarını tanrı sayar, besleyici ve Mesih’e benzeyen yollarla sevmekle ve öncülük etmekle.

İşte bir kocanın bunları yapabilmesi için 6 pratik yol.

 1. İyi sorular sor

Özdeyişler 20:5  “İnsanın niyetleri derin bir kuyunun suları gibidir, akıllı kişi onları açığa çıkarır.” Niyetli sorular sormak, eşinin ruhsal durumunu öğrenmek için iyi bir yoldur. Başlangıç olarak şu 4 soruyu sık sık sorun:

 • İnancında ve hayatında cesaretin nasıl güçlenir?
 • İnancında ve hayatında cesaretin nasıl kırılır?
 • Senin için nasıl dua edebilirim?
 • Koca, baba ve Hıristiyan olarak nasıl büyüyebilirim?
 1. Karınıza hizmet edin

Her gün kendinize bu soruyu sorun: Eşimin gününü kolaylaştırmak için ne yapabilirim? Bunlar belki çamaşırı yıkamak, bulaşıkları yıkamak, çocukları futbol antrenmanına götürmek ya da akşam yemeği pişirmek olabilir.

Kocalar olarak, İsa’nın hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye geldiğini hatırlayın (Mar 10:45).  Ayakkabıları çıkarıp kendi ihtiyaçlarını karşılamamızı istemedi. Tersine ayakları yıkadı, küçük çocuklara baktı, yorgunları teselli etti. Aynı şekilde evinizin sadece ‘rahatlık sığınağı’ değil, hizmet etme bağlamı olduğunu unutmayın. Her gün evde karınız için yaratıcı şekilde hizmet etme yollarını arayın.

 1. Evliliğinize zaman verin

Eğer evliliğinize zaman vermezseniz evliliğiniz için zamanınız olmayacak. Hayat yoğun. Biz planlama yaparak evliliğimizin sağlığına öncelik vermek konusunda niyetimiz olmalıdır. Eğer evliliğimizin güçlenmesi için planlamayı programımıza almazsak evliliğimiz acı çeker. Her çift için bu farklı görünür, eşim ve ben evliliğimiz için bu rutinleri yaptık:

 • Her gün dua ediyoruz (genellikle akşamda)
 • Her hafta ‘dışarı çıkıyoruz’ (genellikle Cuma akşamı)
 • Her ay ‘kaçıyoruz’ (bir tam gün)
 • 3 ayda 1 ‘kaçıyoruz’ (bir gece)
 • Yıllık çekilme yapıyoruz (birkaç gün)

Eşinizle beraber ‘temas zamanları’ tasarlayın… ve takviminize yazın.

 1. Eşinizi etüt edin

Elçi Petrus kocaları ‘karılarınızla anlayış içinde yaşayın’ der (1 Pet. 3:7).  Bunu karılarımızı etüt ederek yapabiliriz. Karınızı, en sevdiğiniz spor takımının istatistiklerini bildiğiniz kadar tanıyor musunuz? Eğer ben eşinizin ‘şu anki’ beğendiklerini, sevmediği şeyleri ve rüyalarını sorsam acaba cevabınız olacak mıydı?  Bunları sadece iki yolla öğrenebilirsiniz: 1) sohbetinizin ‘niyetli’ olması lazım, 2) konuşmaktan daha çok dinlemek lazım.

O zaman uzaktan kumandayı, telefonunu ya da eşinle anlamlı konuşmanı engelleyen neyse onu bir yere koyun ve derin bir sohbet edin. Evliliğinizde Yakup 1:19’u örnekleyin. Eşinizi dinleyerek onu etüt edin.

 1. Öğrenin, birlikte büyüyün

Sağlıklı evlilikler eşlerin karşılıklı büyüme arzusuyla nitelenir. ‘Olduğu gibi’ kabul ederek değil, daha çok İsa’ya benzemek için yol göstererek severiz eşlerimizi. O zaman karınızı sevme yollarından biri onunla birlikte öğrenip büyüme fırsatlarına öncelik vermektir. Birlikte kitap okuyun ya da bir konuşmayı dinleyin. Konferansa gidin ya da Pazar gününün vaazını tartışın.

Kocalar, Tanrı bizi eşlerimizin ruhsal gelişmesine öncülük etmeye çağırır. Buna göre birlikte öğrenip büyüme yolları bulmaya çalışın.

 1. Onun sevgisiyle mest olun

Özdeyişler 5:19 evlilikle ilgili en beğendiğim ayetlerden biri: “Aşkıyla sürekli coş.”  ‘Sürekli çoş’ kelimesi Eski Antlaşma’da başka yerlerde sarhoş insanın sokakta sersemlemesini açıklamak için kullanılıyor (Yşa 28:7).  Bir erkeğin ‘deli gibi’ eşini sevmesi gerek. Ray Ortlund bu ayet hakkında şöyle der:

Bu öğüt önemsiz değil. Tanrı’nın ciddi bilgeliğidir. Çünkü Kutsal Kitap’ta daha ileride evlilik nihai olarak Mesih’in sevgisini ve O’ndan zevk almamızı işaret eder. Ve Özdeyişler’deki öğüdün çarpıcı şeyi, özellikle o eski dönemde evliliklerin ekonomik ya da siyasi nedenlerle düzenlenmesiydi. Kutsal Kitap bütün bunları süpürüp götürür ve karı kocaları birbirlerini ‘deli gibi’ sevmeye çağırır.

Nasıl böyle bir ‘deli gibi’ sevgi olabilir?  İşte bazı öneriler:

 • Neden ona aşık olduğunu ona hatırlat.  Ona neden değer verdiğini açıklayan bir mesaj yaz.
 • Başkalarının önünde onu takdir et. Başkalarının önünde eşinin hayatında görülen erdemlere dikkat çekerek ona saygı göster.
 • Nazik davranışlarla onu şaşırt. Dostlarla bir akşam geçirsin diye çocukların bakıcılığını üstlen.  Onun işyerine gidip çiçek sun ona. İş yerine gitmeden önce bir mesaj yazın ve masanın üzerinde bırakın.
 • Tanrı’nın onun hayatında çalışmasını görerek ona teşvik ver. Birlikte çıkın, ona yavaşça ve ayrıntılı bir şekilde nasıl büyüdüğünü açıkla. Belki daha sabırlı, daha bilge, daha nazik, daha cesur, daha kutsal mı oluyor? Ona söyle, sonra imanını nasıl alevlendireceğini gör.

Kutsal Kitap’a göre kocaların karılarını o kadar çok sevmesi gerekiyor ki seyreden dünyanın gözünde her ikisi ‘sarhoş’ gibi algılanmalıdır. Evliliğimiz öyle olsun.

https://www.thegospelcoalition.org/article/6-ways-lead-love-wife/ 9/11/2019 erişilmiştir. Yazarın izniyle yayınlanmıştır.

Bizi takip edin: