Bir çoğumuz gerçekten yoğun. Aslında normalden çok daha fazla yoğunuz ve bunun farkındayız. Gençlik liderleri olarak hem ailemize hem de hizmetimize sadakatimizi dengelemeye çalışıyoruz. Tabii başka sorumluluklarımız da var: çalışmak, gençliğe yönelik olmayan hizmetler, bizimle ortak hizmet edenleri desteklemek vb.
Dolu tabaklara sahip olmanın ne anlama geldiğini hepimiz biliriz.

Son günlerde söz ve dua zamanımda aklıma gelen bir soru düşünmemi sağladı. İsa’nın yaptıklarında huzur buluyor muyuz? Her hafta, özellikle Diriliş Bayramı zamanında, öğrencilerime bunu öğretmeye ve onları çarmıha yönlendirmeye çalışıyorum. Ama hayatın yoğunluğunun ortasında öğrettiğim gerçeklerde huzur bulmuyorum. Benim için, İsa’nın yaptıklarında huzur bulmak demek benim değerim odada kaç kişinin geldiğine veya sunduğum ilgiye, öğüde bağlı olduğunu hatırlamaktan geldiğini düşünürdüm. Ama tersine, benim değerim O’nun adını duyurmam için günah ve ölüm üzerinde zafer kazanan Kurtarıcı ’da bulunur.

İsa’nın yaptıklarında huzur bulmak hem kimliğimiz hem de duruşumuzdur. Duruşumuz, Mesih’e teslimiyeti gösteren ellerimiz ve sadece Mesih’e bağlı olan kimliğimizdir. Aşağıda bu duruşu benimsemek ve gençlik liderleri olarak kimliğimi keşfetmek için üç hatırlatma var.

  • İmkansızı başarmak zorunda değilsin, İsa zaten bunu yaptı.

Gençlik lideri teologları olarak her öğrenciyi hayat boyu Mesih’teki imanlarını geliştirmek için onları kişisel olarak yetiştirmeyi arzuluyoruz. Sıkıntı içindeki gençlere özel, pastoral bir bakım sağlamak isteriz ki onlar Tanrı’nın sadakatini ve sevgisini görsünler. Bu isteklerimiz iyidir ama her zaman dört dörtlük mükemmel pastörler olmadığımızı da hatırlamamız gerekir. Derin bir nefes alıp bu gerçeği hatırlayabiliriz: İsa imkânsız olanı yaptı ki, bizim onu yapmamıza gerek kalmasın. İsa’nın öğrencilerine söylediği ve hala geçerli olan hayat sözlerinin üzerinde derin düşünerek yüreğimizi ferahlatın.

Bunları size, bende esenliğiniz olsun diye söyledim. Dünyada sıkıntınız olacak. Ama cesur olun, ben dünyayı yendim!› – Yuhanna 16:33,

İsa dünyada sıkıntı çekeceğimizi bize hatırlatır. İster pandemi, ister siyasi bölünmeler, ister mezhep kavgaları ve yerel kiliselerdeki sorunlar olsun sıkıntılar içeresinde lider olmanın ne anlamı geldiğini biliyoruz. Nitekim bunların çoğunu çözemiyoruz. Benim için bu zor çünkü ben çözmek isteyen bir yapıya sahibim. Gençlerimin ve kilisemin karşılaştığı sorunları çözmek isterim ama bu benim için bazen imkansızı çözmeye çalışmak gibi oluyor. Bunu hatırlamaya ihtiyacım var ve sana da bu konuda yardımcı olacağını umuyorum.

  • İnsanları biz değil, İsa kurtarıyor.

Başka bir arzumuz gençlere daha çok müjdeleme yapmaktır. Her geçen gün dünya, Mesih’teki özgürlüğünden saparken yüreğimiz daha çok öğrenciyi müjdelemek için hız kazanabilir. Kendimize bu gerçeği tekrar ve tekrar hatırlatmamız gerek: insanları biz kurtarmıyoruz, İsa kurtarıyor. O zaman müjdeyi duyuyorsan ve öğrencilerin Kutsal yazıların gerçekleriyle dönüştürülmesi konusunda onları yönlendiriyorsan sadık biçimde hizmet ediyorsun. Kişileri Kutsal Ruh kendisine çeker. Pavlus’un Korint’teki liderlere paylaştığı gerçeği derinden düşünelim.

“Tohumu ben ektim, Apollos suladı. Ama Tanrı büyüttü. Önemli olan, eken ya da sulayan değil, ekileni büyüten Tanrıdır. Ekenle sulayanın değeri birdir. Her biri kendi emeğinin karşılığını alacaktır. Biz Tanrının emektaşlarıyız. Sizler de Tanrının tarlası, Tanrının binasısınız.” 1 Korintliler 3:6-9

Gençlik lideri olarak amacımız onları kurtarmak değil, onları kurtaracak kişiyle tanıştırmaktır. Bununla, onlara Mesih’in ölümü ve dirilişiyle Tanrı’yla barışma ve tövbe ihtiyacını duyuruyoruz. Onları kurtarmıyoruz, onlarla ilgilenip onları öğrenci olarak yetiştiriyoruz, onlar için dua ediyoruz ve Mesih’in onların kurtarıcısı ve tek umudunun olduğunu açıklamakla huzur buluyoruz.

  • İsa’nın yaptıkları için sevinmeye zaman ayırın.

Sezonun yoğunluğunda öğrencilere sadık bir şekilde hizmet etmek için hazırlanırken İsa’nın yaptığı şeyler için sevinmeyi unutuyoruz. Pavlus sevinmemiz gereken bu gerçekliği coşkuyla paylaştı,

“Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.  Böylece şimdi Onun kanıyla aklandığımıza göre, Onun aracılığıyla Tanrının gazabından kurtulacağımız çok daha kesindir.  Çünkü biz Tanrının düşmanlarıyken Oğlunun ölümü sayesinde Onunla barıştıksa, barışmış olarak Oğlunun yaşamıyla kurtulacağımız çok daha kesindir.”– Romalılar 5:8-10

Gerçek şu ki İsa günahın bedelini ödedi, ölüm üzerinde zafer kazandı böylece tüm umudumuz O’ndadır. Bu gerçek sevinmenizin asıl nedeni olsun. Bu gerçeği sadece başkalarına paylaşabildiğimiz için değil, ayrıca bu gerçeğin en büyük umudu İsa’nın bize vermek üzere senin ve benim için öldüğü ve dirildiğidir. O’nun gerçekleştirdiği vaatler bizim amacımızdır.

Belki son haftalarda kontrol edemediğiniz baskılarla uğraşıyoruz. Belki de hizmet etmeniz sizin için mi sizin için olmadığını kendinize soruyorsunuz. Yürekli ol dostum çünkü İsa’nın ölümü ve dirilişiyle imkânsız gerçekleşti. Başına ne gelirse gelsin şimdi İsa’nın yaptıklarında huzur bulabilirsin.

https://www.youthpastortheologian.com/blog/resting-in-what-jesus-has-done    16/4/2022’de erişilmiştir.   İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: