Her kız babası, kızı ne kadar büyürse büyüsün onun hep ‘babasının küçük kızı’ olacağını bilir. Baba kız arasındaki bağ çok özel, eşsiz ve değerlidir. 17 yaşındaki kızımla hiç olmadığı kadar güçlü bir bağımız var ve ben bunu için gerçekten çok minnettarım.

Yine de baba-kız ilişkisinin doğal akışına rağmen ilişkinin gelişmesinin ve başarılı olmasının devamı için bilmeniz ve bilinçli olmanız gereken bazı kurallar var.

İşte, her kız babasının bilmesi gereken 3 kural.

 1. Küçük Kızın, Senin Liderliğine Muhtaç Olarak Yaratıldı

Küçük kızlar, bir baba sevgisi ve liderliği tarafından yönlendirilmeye yönelik içgüdüsel bir ihtiyaca sahip olarak yaratılmışlardır. Ve sevgili baba, bu ihtiyacı en etkili şekilde karşılayacak olan tek kişi sensin. Onların sadece en büyük kahramanı ve parlayan zırhlı şövalyesi değilsin, aynı zamanda ruhsal liderisin.

Tanrı Havva’ya Adem’i verdiği gibi, Tanrı da sana kızını verdi. Öyle ki bu sorumluluğu gelecekte kocasına verene kadar ona ruhsal olarak önderlik etmelisin.

Şu anda küçük kızın; ona duygusal, ilişkisel ve özellikle ruhsal olarak rehberlik etmeni, büyümede ve hayatın zorluklarıyla mücadeleye hazırlarken ona yardım etmeni bekler.  Bu da senin kendi ruhsal hayatına ve esenliğine dikkat etmen gerektiği anlamına gelir.  Onu yönlendirmek ve ruhsal olarak büyütmek için öncelikle kendini yönlendirmen ve büyütmen gerekir.

Tanrı onu senin yönlendirmene ve sadece senin getirebileceğin sertlik/yumuşaklık dengesine ihtiyaç duyması için yarattı.

 1. Küçük Kızın, Baba Şefkatine İhtiyaç Duyan Biri Olarak Yaratılmıştır

Kızlar babalarının duygusal ve fiziksel sevgi ve şefkatine can atar ve ihtiyaç duyarlar.  İstatistiklere göre babalarından devamlı olarak sevgi gören kızlar, hayatta daha başarılı olurlar.

Yaşları ne olursa olsun kızlar babalarının sevgi ve şefkatine muhtaçtır.

Meg Meeker’in Strong Fathers Strong Daughters adlı kitabından ergen kızlarla ilgili birkaç güçlü bulgulara göz atmanızı tavsiye ederim:

 • Babaları tarafından ilgilenilen kızlarda depresyon, uyuşturucu, bedeninden hoşnutsuzluk gibi durumlar daha az görülür.
 • Kendileriyle ilgilenen bir babaya sahip olan kızların okul hayatlarındaki devamlılıkları 2 kat daha fazladır.
 • Bir kızın özgüveni en çok babasının fiziksel olarak sevgisine dayalıdır. 
 • Güçlü babası olan kızlar daha çok korunduğunu hisseder ve daha çok özgüvene sahiptirler. Okuduğu okulu devam ettirip okulu bırakma olasılıkları daha düşüktür.
 • Kendileriyle ilgilenen babaları olan kızlar sayısal ve sözel becerileri daha yüksektir.
 • İyi babaları olan kızlar, erkeklerin dikkatini çekmek için çabaya girmezler.
 • Babalar kızlarının daha becerikli, daha başarılı olmalarına yardım eder.
 • Kendileriyle ilgilenen babaları olan genç kızların evlilik öncesi hamilelik oranı daha da azdır.

Strong Fathers, Strong Daughters adındaki bu kitapta Meg Meeker şunu ileri sürer, “Babalar kaçınılmaz olarak kızlarının hayat yolunu değiştirirler – hatta onları kurtarabilir.

Rahimden çıkan ıslak bedeni görüp, ta evinden ayrılana kadar zaman geçmeye başlar. Bu geçen her saati, onunla geçirdiğiniz her anı onu etkileyecek ve karakterini biçimlendirecek fırsatlara çevirmek için vakit ayırın.”

Benim ‘küçük kızım’ 17 yaşında ve hala (küçüklüğündeki gibi) baba sevgisi ve şefkatine ihtiyaç duyar. Ey baba, küçük kızın, duygusal ve fiziksel olarak senin sevgine ve şefkatine muhtaç.

 1. Küçük Kızın, Dünyasal Babası Aracılığıyla Tanrı’nın Kim Olduğunu Görmek İçin Yaratıldı

Sen onun babasısın. Tanrı da senin baban. Ve sen, kızının Tanrı’yı tanımasına yardım ettikçe, senin kim olduğun merceğinden Tanrı’nın kim olduğunu görecektir.

Sert, suiistimal eden ya da onun hayatında daha az bulunursan, Tanrı’yı da öyle bir baba olarak görecek. Oysa sen sevgi dolu ve naziksen, onun göksel babasının da öyle olduğunu düşünecek. Çünkü dünyadaki babası aracılığıyla göksel babasını görmüş olur.

Çocukluğundan kalan ‘baba yarası’ olan kadınların tanıklıklarında, Kutsal Kitap’ta açıklanan Tanrı’yı da seven, sevecen, lütuf dolu ve doğru Baba olarak görmekte zorluk çektikleri görülür.

İyi ya da kötü, bir baba olarak, kızının Tanrı’ya olan bakış açısını etkilersin.

Baba olarak bu ilkeyi anlamak son derece önemlidir…’’Küçük kızın, Baba Tanrı’yı babaları, yani senin aracılığınla, görmek için yaratıldı.”

Kızın, Tanrı’nın kim olduğunu kendi hayatında senin kim olduğuna bakarak değerlendirirse neyi görür? Ey babalar, bu ne kadar zor bir düşünce değil mi!

Kızına, ihtiyacı olan erkek liderliğini, can attığı baba sevgisi ve şefkatini, Tanrı’nın kim olduğuna dair doğru bakış açısını kendin aracılığınla ona gösteriyor musun?

https://godlyparent.com/things-every-girls-daddy-needs-to-know  9/4/2022’de erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır.

Bizi takip edin: