Birkaç şey yapabilirsiniz. İlkin, onlara soru sorun. Neye inandıkları ve neden inandıkları hakkındaki soruları yanıtlamaları için zorlayın. İnançlarını savunmaları için de zorlayın. Zor soruları dile getirin, bildiklerini düşündükleri şeyler konusunda aslında yeteri kadar bilmediklerini anlamalarını sağlayın.

İkinci olarak, rol yapabilirsiniz onlarla. Son günlerde çocuklarımın teolojisini denetlemek için bir Mormon gibi, onların inanç savunmalarını denetlemek için de bir ateist gibi davrandım. Mormon gibi davrandığımda Mormon doktrinini Kutsal Kitap’ı kullanarak savunacağım, onları Hıristiyan doktrinini Kutsal Kitap’ı kullanarak savunmaya zorlayacağım. Bunu yapmakla onların bildiklerinin düşündüklerinden daha az olduğunu göstermek istiyorum. Böyle bir keşif onların ilgisizliklerinden çıkıp ‘uyanmasına’ yardım edebilir.

Başka bir şey daha yapabiliriz. Onları sahanın kenarından alıp oyuna sokabiliriz. Kilise etkinlikleri, eğitimin ve öğrenci yetiştirmenin çoğu kilise binasında yapılır. Çocuklar liseye gelince dünyaya çıkmaya hazır olmalıdırlar. Bu kilisenin duvarlarının arkasından çıkıp imanlı olmayan, kuşkucu, ateist ve imanlı olmayan dostlarla sohbetlere girmelerini sağlamamız lazım.

Onları anketler yapabilecekleri bir yere götürebiliriz. Mesela bir camiye götürebilir ya da bir Mormon müjdecisiyle tanıştırabilirsin. İnandıklarına inanmayanlarla diyalog kurmaları için fırsatlar yaratın.

Onları oyuna sokalım. Bir futbol oyununu düşünün. En ilgili olanlar kimlerdir? Sahada oynayan, maça başlayan oyuncular. Bankta oturmazlar, oyundadırlar! Biz de aynı şekilde öğrencilerimizi banktan kaldırıp maça sokalım. Bu şekilde belki onları uyandırabiliriz.

Bazen yapabileceğimiz bir şey yok. Bazen ilgisiz öğrenciler de var ve bütün gayretimiz, girişimimiz onları etkilemeyebilir. Bu öğrenci ile, gerçekten çok dua etmek ve Tanrı’nın işini yapacağına güvenmek zorundasınız. Öğretilebilir öğrencilere yatırım yapın. Öğrencilerimizi ilgisizliklerinden uyandırmanın bazı yolları bunlar.

 

https://www.str.org/videos/how-should-one-combat-apathy-within-a-young-adult-training-setting#.XhCrzG5Fy3A         4/1/2020 erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır.

Bizi takip edin: