Galatyalılar 5:14-15 Bütün Kutsal Yasa tek bir sözde özetlenmiştir: ‹‹Komşunu kendin gibi seveceksin. Ama birbirinizi ısırıp yiyorsanız, dikkat edin, birbirinizi yok etmeyesiniz!.”

Her gün, günah işleyen insanlarla bir arada olmak bize bazen ağır gelebilir. Dünyadaki herkesin yaptığı gibi birbirimizin hata ve zayıflıklarını tanımaya çalışıyoruz. Ama eğer dikkatli olmazsak bir süre sonra sadece bu hata ve zayıflıklara odaklanmaya başlarız.

Durum böyle olunca içimizde eleştirel ruh doğar ve eleştirel ruh açığa çıktıktan sonra onu yok etmek neredeyse imkansızdır. Çocuğunu eleştiren bir ebeveyn, ebeveynini eleştiren bir çocuk hatta kardeşini eleştiren bir kardeş bile olabiliriz…

İnanın ki fark etmeden herkesin başkaları hakkında konuşacağı şeyler var ve pek de olumlu değiller. Herkesin hataları büyütülür ve abartılır. Her sohbette saldırılar vardır ve bu yüzden ailede hiç kimse mutlu değildir çünkü ‘ısırıp yeme ve yok etme’ konusunda hepimiz suçluyuzdur.

Oysa yukarıdaki ayetler bize iyi bir yol sunar: ‘komşunu kendin gibi sev.’  Basit görünür değil mi? Çünkü öyledir!

Eleştirerek yok edeceğimize onaylayıcı sözler aracılığıyla başkalarını kendimiz gibi sevebiliriz.

Olumlamayı şu şekilde düşünmeyi severim: ‘Görmek istediğini söyle.’ Görmek istediğimizi takdir edince almak istediğimizi görmeye başlarız. 

Onaylayıcı sözler eleştirel sözlerden her zaman daha fazla hedefe ulaştırır.  Çünkü:

 

  1. Onaylayıcı sözler olumludur – Eleştirel sözler olumsuzdur

Eğer evinizde olumsuzluk görmek isterseniz eleştiri yapmak işe yarayacaktır. Böylece kötü tavırlar, çok sayıda anlaşmazlık ve mutsuz bir ev garantilidir. Karşınızdakinin yapmadığı şeyleri vurgulayıp, doğru yaptıklarını tasdiklemeyin. Yani basit bir deyişle ailenizdeki bütün yanlışları arayın ve onları söyleyin. Yanlış ya da eksiklikleri bulmak zor olmaz.

Oysa evinizde olumlu şeylere odaklanmak isterseniz, onaylayıcı sözler aileyi güvende tutan iyi bir kemer gibidir. Övgü sözlerini sık sık başka birini geliştirmek amacıyla söylemek evin güncel atmosferini aydınlatmak için harika bir yoldur.

 

  1. Onaylayıcı sözler yardımcıdır – Eleştirel sözler inciticidir

Sevdiğimizi söylediğimiz kişileri daima eleştirdiğimizde doğal olarak bu durum acıya yol açar ve bizi birbirimizden uzaklaştırır. Eleştiri ve özellikle yapıcı eleştirinin yeri ve zamanı var; oysa birbirimizi yıkmanın hiçbir yardımcı yanı yoktur. İyi şeyleri vurgulayıp kötü şeyleri önemsemeyerek iyi şeyler hakkında olumlama yaparsak hayatımızdaki insanlar daha çok sevildiğini, daha çok cesaretlendirildiğini ve daha çok esinlendiğini hissederler. Evimizin yenilenme yeri, tarafımızca olumsuz dünyadan kaçış ve kurtuluş yeri olmasını istemez miyiz? Evimizin, yeni bir günle yüzleşmeden önce bedenimizin, ruhumuzun ve aklımızın ferahladığı ve güçlendiği bir yer olmasını istemez miyiz?

 

Ken Blount şöyle söyler: “Daha çok Mesih’e benzer hale adım atarken eşini ve çocuklarını destekle, onların da Mesih’e benzer hale henüz gelmedikleri için onları yıkma.”

 

  1. Onaylayıcı sözler iyi sonuçlara yol açar – Eleştiri aynı durumun tekrarlamasına yol açar

Daima yaptığınız eleştiri ve söylenmelerinizin hiç aile üyelerinizi değiştirdiğini gördün mü?  O sözler onların davranışlarını değiştirip daha iyi bir hale gelmeleri yönünde onları motive eder mi? Yoksa bir kulaktan girip ötekinden çıkar mı? Sık eleştiri aynı davranışların tekrarlamasını sağlar.

Onaylayıcı sözler iyi bir şekilde fayda sağlar. Her zaman olumlu sonuçlar alırsınız. Çevrenizdekiler bilhassa ailemizdekiler, başka birinin kendini övdüklerini ve doğru yaptıkları ile ilgili onaylayıcı sözlere kulak asarlar. İnsanlar olarak olumlu şeyleri olumlu karşılamaya eğilimliyiz. Özellikle bunlar bize ve yaptıklarımıza yönelikse… Basit bir gerçek – Neyi duymak istersen karşındakine onu söyle. 

 

  1. Onaylayıcı sözler hayata ilham verir – eleştirel sözler ölüm aletidir

Özd. 18:21 “Dil ölüme de götürebilir, yaşama da; Konuşmayı seven, dilin meyvesine katlanmak zorundadır.,.”

Her gün onaylayıcı sözlerimizle ya ailemize hayata karşı ilham veren ya da gereksiz eleştiri sözlerimizle ailemizden hayatı çalıp, ailemizin ruhunu ezme fırsatımız var.

Sözlerimiz inanılmaz güçlüdür! Ve yukarıdaki ayete göre sözlerimizin ürününü alırız. Biz görmek İSTEDİĞİMİZİ söyleyerek, istediğimiz ürünü üretebiliriz ya da GÖRDÜĞÜMÜZÜ söyleyerek aldığımız ürüne katlanırız. Sözlerimizin ürünü daima onaylayıcı sözler üretirse herkes sağlıklı olur.

Sözlerimizin önemini fark edince, özellikle çocuklarımıza ve eşimize karşı kullandığımız sözlerde konuşmak konusunda daha amaçlı oluruz. En çok sevdiğimizi söylediğimiz kişilere zarar vermeyi hiç istemeyiz. O zaman onları kendimizi sevdiğimiz gibi sözlerimizle de kasten sevelim.

Her gün onaylayıcı sözlerle hayat aşılayalım – Görmek istediğimizi söyleyelim ve inanın böylece daha çok görmeye başlarsınız!

Affirmation In the Home: “Say What You Want to See” – Godly Parent 3/4/2021’de erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır

 

Bizi takip edin: