Çocukken annemin başının arkasında gözlerinin olduğunu düşünüyordum! Annem sanki her şeyi biliyordu. Şimdi ise ebeveyn olarak çocuklarımın başının arkasında hem gözleri hem de kulakları olduğuna hemen hemen aynı şekilde ikna oldum.

Özellikle çocuklar evde anne babalarıyla birlikteyken onların gözlemlemedikleri, duymadıkları ve özümsemedikleri çok az şey var.

Sonuç olarak, hiçbir şeyin evde gördükleri duydukları ve deneyimlediklerinden daha fazla zarar verme ya da çocuklara yardım etme potansiyeli yoktur.

Çocuklar içinde bulundukları tüm çevreyi içine alan küçük süngerler gibidir. Gördüğü, duyduğu, yaşadığı her şeyi taklit eden küçük bir maymun gibidirler.

Bunlar ve daha fazla sebepten ötürü ailecek birbirimize nasıl davrandığımız çok önemlidir. Ve bu öncelikle ebeveynlerin birbirlerine nasıl davrandıklarıyla başlar.

İşte eşinize nasıl davrandığınızın önemini gösteren 3 madde:

1) Çocuklar sizin için neyin önemli olduğunu GÖRÜYOR.

Eşinize davranışlarınız, yüreğinizi gösterir. Eğer çocuklarınız anne babaların birbirlerine dışarıda farklı, evde farklı davrandığını görüyorsa, çocuklar bunu fark eder ve dikkat ederler. Eğer söylediklerimiz yaptıklarımıza uymuyorsa çocuklarımız acı çeker.

En çok bize yakın olanlar bizi tamamen görebilir. Yani çocuklarımız ‘gerçek bizi’ görürler. En büyük gücümüzü bilir, en büyük zayıflıklarımızı da görür. Aslında bazen bu kabul edilebilir.

Çocuklarımızın sadece mücadelemizi görmeleri değil, sevgimiz artıkça birbirimize olan davranışımızın gelişimini de görmeleri gerekiyor. Bir çocuğa, anne babasının sonsuza kadar birbirini sevdiklerini bilmeleri inanılmaz bir güven verir.

2) Çocuklarınız, neye değer verdiğinizi ÖĞRENİYOR. 

Eşinize davranış şekliniz onun sizdeki değerini gösterir. Doğal olarak değer verdiklerimizi onurlandırır ve ona öncelik veririz. Çocuklarımız da elbette bunu görür.

Bir baba eşini ailenin önünde olağan olarak övmeli. Bu çocukların önünde anneye yemeğini takdir ettiğini ya da çocuklarının annesinin ne kadar güzel olduğunu söylemek kadar basit olabilir. Çocuklar babanın anneye hizmet ettiğini de görmeli (Haydi erkekler en son bulaşıkları ne zaman yıkadın?)

Bir anne çocuklarının önünde kocasını sık sık yüreklendirmeli/ teşvik etmelidir. Bu belki onun eve gelişini beklemekle ya da ailenin önünde sevildiği veya saygı duyulduğunu hissettirmekle olur.

Böylelikle çocuklar değeri nasıl ölçeceğini bilir. Öğretmenleri, arkadaşları, yakınları tarafından nasıl muamele gördüklerinin farkında olup, değer verildiğinde nasıl hissettiklerini bilirler. Evde değer gördüğünün de farkında olurlar, eğer görüyorlarsa.

Çocukları önünde ayağa kalkıp onu kutlar,
Kocası onu över.
Özd. 31:28

Çocuklar birbirlerine nasıl muamele ettiklerine göre anne babalarının birbirlerine ne zaman değer verdiklerini bilirler. Çocuklar ebeveynlerin birlikte zaman geçirdiklerini, gülümsediklerini, çalıştıklarını, flört ettiklerini bile görmeyi severler.

3) Çocuklarınız sizi TAKLİT EDERLER.

Çocuklarınız eşinize gösterdiğiniz davranışın normal olduğuna inanacaklar (iyi ya da kötü).

Yakın zamanda bir arkadaşım bana şunu söyledi: “Gördüğünüz, yaşadığınız muamele şu anki ailenizi etkilemesin. Öfke ve saygısızlık konularında her zaman mücadele ediyorum.  Eylemlerimi fark ettiğimde hiçbir mazeretim olmaz, sadece pişmanlık duyar, çok dua ederim.”

Bunu kendime sık sık hatırlatıyorum çünkü doğru olduğunu düşünüyorum…

“Çocuklarınız söylediklerinizden daha ziyade, sizin olduğunuz gibi olacaklar.”

Sık sık kavga eden, çekişen ve çelişen ebeveynler çocukların hem aile içinde hem de evin dışında başkalarına aynı şekilde davrandıklarını gördüğünüzde şaşırmayın.

Sadece oldukları gibi, görüyorlar ve ‘küçük maymunlar’ gibi taklit ediyorlar.

Ancak aile hayatı ve evliliğin iyi yürütüldüğünü gören çocuklar aslında bir armağana sahiptirler…. Belki de bildiklerinden daha harika bir armağan.

“Çocuklar harika taklitçiler, o zaman onların taklit edecekleri harika bir örnek verin.” – Anonim

https://godlyparent.com/the-way-you-treat-your-spouse-matters/   25/9/2021’de erişilmiştir. İzinle kullanılır

Bizi takip edin: