o-SAD-LOOKING-WOMAN-facebook

Daha önce ‘Kadının Farkında Olmadan Kocasını Gücendirdiği 7 Davranış’ başlıklı bir yazı yazmıştım. Çok popüler oldu. Hamt olsun ki, çok sayıda kadını kızdırmadım -birkaç kişi oldu kızan- ama yığınla mektup gelmedi, henüz. Şimdi erkeklerin bu bloga nasıl bir karşılık vereceği merak konusu.

Söylediğim gibi, o yazının diğer versiyonu gerekliydi. Beyler, eşlerimizi incitiyoruz. Hepimiz bunu yapıyoruz. Bizler farklı varlıklarız ve eşlerimize verdiğimiz karşılıklar çoğunlukla onları incitiyor. Ve çoğunlukla bunu kasten yapmıyoruz. Hatta ne yaptığımızı bile bilmiyoruz.

Kendimiz için bahane yaratmayacağım. Eşimizi tanımaya gayret göstermeliyiz; farklılıklarımızı anlamak, iletişim kurmak, daha az incitmek gibi konularda daha çok gayret göstermeliyiz. Bu blogun konusu budur. Farkındalık ve anlayış. 

Bunu yazıyı yazmakta zorluk çekmeme karşın eşim Cheryl gösterdim ve tarafından onay aldım. Bir danışman ve pastör olarak yüzlerce çiftle uğraştım ve bunları yüzlerce defa gördüm.  Keşke bunları kendimin yapmadığımı söyleyebilseydim ama yalan olurdu. Bu blogu yazarken bir parmağım okura yönelikken, diğer dört parmağım kendime yöneliktir.

Bir erkeğin karısını bilmeden incittiği 7 davranış:

İletişimi kesin: Sanki eşiniz sizinle aynı ortamda değilmiş gibi ya da söylediklerini anlamayacakmışsınız gibi davrandığınızda, eşiniz sanki bir parçanın yerinden oynadığını hisseder. Çünkü evliliği bir ortaklık olarak görür -hayatın her parçasında- hatta hiçbir zaman tamamen anlayamayacağı parçalarda bile.

Ne kadar fark yarattığını fark etmeyin: Bir kadın sadece yaptıklarından ötürü değil, varlığından ötürü takdir görmek ister. Ama kabul edin ki karınız çok şey yapar. İç dekorasyondan giysilerin temiz tutulmasına kadar; mesela sizin en beğendiğiniz sabunu bulup aldı, size hazır etti… Kadın yaptıklarından ötürü kendisinin takdir edildiğini bilmek ister.

Önemsiz şeyleri önemsemeyin: Siz sadece ‘şöyle’ dediniz ama onun için konu ‘ŞÖYLE’ydi. Ve bu onu incitti. Belki durumun gülünç olduğunu düşünüyorsunuz. Karınız da belki o an bir yandan gülümsüyor. Ama bunu yaptıkça kendi yüreğine bir koruma duvarı örüyor. Anahtar nokta şudur: Onunla başka bir erkek arkadaşınızla konuşur gibi konuşamazsınız. O sizden daha derin bir şekilde hisseder ve duyar. Sözcükler incitebilir, incitir de.

Kısa ve sert konuşun: Ona tepeden bakarak konuşursanız, sanki o sizden daha aşağı bir seviyede gibi olursa, ruhunu yaralarsınız. Derinden. Onun sizden daha aşağı seviyede olmadığını biliyorsunuz -düşünmüyorsunuz bile- ama o sizin tonunuzdan ve konuşma şeklinizden bunu anlayamaz.

Konuşurken onu düzeltin: Onun cümlelerini tamamladığınızda veya onun adına başkalarının önünde konuştuğunuzda, yaratıcı düşünce konusunda yanında olamayacağını gösterirseniz aşağılandığını ve değersizleştirildiğini hisseder; bunu doğru olmadığını biliyorsunuz bile (eşim benden çok daha akıllı mesela).

Şüpheli davranışlar sergileyin: Bunu yanlış anlamayın ya da yanlış uygulamayın. Ondan bilgi sakladığınızda, onu koruduğunu düşünseniz bile, ona motivasyonunuzu sorgulatmış olursunuz. Yapacaklarınız hakkında bilgisiz bırakırsanız, ‘Bugün ne yaptın’ veya ‘Ne hakkında konuştun’ veya biri sizi aradığında ‘Kimdi’ sorularından rahatsız olursanız, onu gerginleştirirsiniz, bir şeyler ters gidiyor gibi hisseder, bu da onu incitir.

Ona değil, başka kadınlara hayranlık göster: Sizin bakışınızı görür. Sizin görselliğe takılma huyunu anlıyor da olabilir. Ama göz atmanız göz dikmeye dönüştüğünde, özellikle gittiğiniz her yerde -daima- böyle yaptığınızda, onu incitirsiniz.

Bir kadının yüreği, ne kadar bağımsız ya da güçlü olursa olsun, bir iki noktada hassastır. Aslında birkaç noktada. Hayatının birkaç alanında kolay yaralanabilir; özellikle en sevdiği insanlar, yani siz söz konusuysanız. Bunu anlayan bir erkek karısına dikkatli bir şekilde konuşur ve karşılık verir.

Tanıdığım erkeklerin çoğu eşlerini kasten incitmez. Onları korumak ister. Beyler, karılarımızın duygularını ne kadar incittiğimizi fark etmezsek, onlara yönelik her tür koruma arzumuz boşa çıkıyor. Bu soruyu bir hatırlatma olarak kullanmayı seviyorum: Herhangi bir erkeğin karımla şu anda konuştuğum gibi konuşmasına izin verir miyim? O özel bir ödül beyler, ona iyi davranın.

http://www.ronedmondson.com/2014/01/7-ways-a-husband-injures-a-wife-without-even-knowing-it.html   2.3.2017’de erişilmiştir. Yazarın özel izni Türkçe diline çevrilip kullanılmıştır.

Bizi takip edin: