family-kids-463x308Dört çocuğumuz, birçok duygu bir yana, daima sevinç, yorgunluk, sıkıntı ve kahkaha kaynağı oldu bizim için. En büyük kızımız bu yıl 11 yaşına girecek, ikinci kızımız 8 olacak bu cuma, en küçük kızımız 3 yaşına girdi birkaç hafta önce ve oğlumuz 14 aylık. İnsanlar bize ‘kalabalık aile’ derler. Öyleyiz de. Çocuklara bir şeyler okuduğum zaman kucağım dolar! Yüreğim de dolu; çocuklarımız için dua etmekten dizlerim nasırlaşmış, saçlarım ağırmış.

Aşağıda ebeveynlik ve ebeveyn olmakla ilgili bazı dağınık düşünceler var. Bazıları aldığım zor derslerin sonucu. Bazıları iyi ebeveynlerden öğrendiklerim; en çok da bu yolculuğu birlikte sürdürürken bana yardım eden harika karımdan dinlediğim gerçekler.

1. Ebeveynlik zordur ama büyük sevinç verir. Zor günlerde dayanan, iyi zamanlarda sevinir.

2. Beyler, eşiniz yokken çocuklarla birlikte geçirdiğiniz zaman ‘çocuk bakıcılığı’ değil, ebeveynliktir.

3. ‘İtaat etmen için üçe kadar sayacağım’ diye uyarmayın. İtaatsizlik etmeleri için süre tanımış oluyorsunuz.

4. Ebeveynliğin her aşaması zordur ama her aşamada Tanrı’nın baskın çıkan lütfuyla karşılaşacaksınız.

5. Günlük Kutsal Kitap okuma ve dua etme zamanınızın kilise tapınması kadar uzun olması gerekmez. Okuyun, ilahi söyleyin ve dua edin. Bu küçük şeylerin tutarlı bir şekilde yapılmasının etkisini küçümsemeyin.

6. Ebeveynliğinizde size bir tabela olsun bu: İnsanın öfkesi Tanrı’nın istediği doğruluğu sağlamaz. Öfkeyle terbiye etmenizin iyi bir sonucu olamaz.

7. Çocuklarınız doğdukça eşinizi ihmal etmeyin. Evliliğinizi geliştirin. Bu öneri sadece ‘baş başa bir yerlere gidin’ anlamında değil; birlikte geçirdiğiniz zamanlar kaliteli ve tutarlı olsun.

8. Çocuklarınızı terbiye etmeniz zor olabilir ama terbiye etmemenizin sonuçlarıyla uğraşmak çok daha zor.

9. Çocuklarınız küçükken Kutsal Kitap’ı öğretmeye başlayın. Düşündüğünüzden fazlasını özümseyecekler.

10. Her gün çocuklarınızla birlikte ilahi söyleyin.

11. Çocuklarınıza aile büyükleri hakkındaki öyküleri anlatarak öğretin. Kendilerinden önce kimlerin yaşadığını, neler yaptığını bilmeleri iyidir.

(Devam edecektir…)

http://www.scottslayton.net/2016/04/26/scattered-parenting-thoughts    3/6/2017 tarihinde erişilmiştir.

Bizi takip edin: