Bugün ergenler adına yazıyorum. Açıkçası birkaç sebepten ötürü ergen olmadığıma seviniyorum – bugünün ergenlerinin karşılaştığı ayartmalarla yüzleşmek istemezdim. Ergen yıllarımı düşündüğümde bazen yönlendirme ve teşvike çok ihtiyaç duyduğum zamanlar olduğu aklıma geliyor. Aşağıda birinin ben ergenken ‘keşke’ benimle paylaşmış olsaydı dediğim konulardan bazıları.

  1. “Zorluk çeken tek ergen Hristiyan sen değilsin” Ben o zamanlar yalnız olduğuma emindim. O zamanlarda sanki benim gibi ayartmalarla mücadele eden başka hiç kimse yoktu. Hiç kimse benimle konuşmuyordu. İşte sorunun bir parçası buydu…
  2. “Pornografi ve şehvetten söz edelim.” Bir Hristiyan erkek benimle bu konuda çok iyi bir şekilde ilgilendi. Sevgili babalar, çocuğunuzu bu durumda yakalamayı beklemek ona olan sorumluluğunuzdan vazgeçmektir.
  3. “Sana her gün nasıl Kutsal Kitap’ı okuman gerektiğini ve nasıl dua edeceğini göstereceğim.” Pastörüm bunu yapmam gerektiğini söyledi ve ben bunu denemek istedim. Bu konuda bana kimse yol göstermediği için itaat etmekte zorlandım… Hiçbir ergen bunları tek başına öğrenmek zorunda olmamalı.
  4. “Tanrı seni bağışlar fakat günahlı kararlarının sonucunu hayat boyu hatırlayabilirsin.” 40 yıl önce bugün, eski günahlarım yüzünden acı çekeceğimi bilseydim o zaman daha farklı davranırdım.
  5. “Tanrı’nın planlarını değiştirmesine hazır ol.” Ergenlik yıllarımda yetişkin olunca ne yapacağını kesin biliyordum, bir lisede İngilizce öğretmeni olacaktım. Ama Tanrı’nın planları farklıydı.
  6. “Teolojiyi iyice öğrenmene yardım etmeliyim ki gerçeği savunabilesin.” Lisedeki sınıf arkadaşlarım inancımdan ötürü bana saygı gösterirdi ama inancım hakkında tartışmak istediler. Üniversitede profesörler inançlarımı sorguladılar. Bugün bunun daha fazla olduğuna eminim.
  7. “Sadece imanlılarla çık” Benim deneyimim de bu yönde. Tersi değil. İmanlı olmayanlar imanlı olanı daha fazla etkilerler.
  8. “Ahmak olmayın.” Özellikle başkalarından daha iyi veya daha zeki olduğumu düşündüğümde böyle oluyordum. Keşke biri o zaman kibrimle yüzleşmeme yardım etseydi, belki şu anda kibirle bu kadar mücadele etmiyor olurdum.
  9. “Gençler bile ölebilir.” Bunu biliyorum.  Ancak okulumuzda kimse bunu bilmiyordu, ta ki yakın bir dostumuz ölene kadar – ve kimse sorularımızı yanıtlamaya yardım etmedi.
  10. “Bugünkü seçimleriniz aklınızdan çıkmayabilir.” Belki bugünlerde bu durum çok daha fazla! Facebook ya da Twitter’da yapılan paylaşımlar ve başka sosyal medya seçenekleri bir ergenin akılsızlığını başkalarına sergiler hale geldi. Hatta üniversite öğrencileri, çocuklar ve gelecekte olası iş verenler de bunları görebilir.

Ebeveynler ve büyükbabalar ve büyükanneler, bu konuşmaları ergenlerinizle yapın. Bir gün yaptığınıza çok sevinecekler ve anlayacaklar.

http://chucklawless.com/2016/03/10-conversations-i-wish-someone-had-with-me-as-a-teenager/   8/5/2021’de erişilmiştir.   İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: