Size nasıl ebeveyn, özellikle de Hıristiyan bir ebeveyn olacağınız konusunda tavsiyeler vermek için yazılmış binlerce kitap ve milyonlarca makale var.

Çoğu size yeni bir anne veya yeni bir baba olarak ne yapmamanız gerektiğini söyler. Birçoğu kendinizi başarısız hissetmenize neden olur çünkü kuralların yarısını siz daha kural olduklarını fark etmeden çoktan çiğnemişsinizdir.

Ebeveynlik zaten yeterince zor. Size daha fazla suçluluk yüklemeye veya yapılacaklar ya da yapılmayacaklar listenize başka bir şey eklemeye çalışmıyorum. Ama keşke biri bana, çocuklarımı seven, onların İsa’yı tanımalarını ve sevmelerini isteyen Hristiyan bir ebeveyn olarak bile, ruhsal gelişimlerinden başka bir şeye odaklanmamın ne kadar ayartıcı olacağını söyleseydi.

Bu ayartmanın en tehlikeli yanı, aynı anda hem sinsi hem de yıkıcı olabilmesidir. “Tüm doğru şeyleri yapıyor” olabiliriz ama en önemli şeyi gözden kaçırabiliriz.

Bu, itibarlı ebeveynlik peşinde koşarak ‘kutsal kılınma’ ebeveynliğini kaçırdığımızda olur. Bu ikisi yüzeyde benzer görünebilir, ancak itibarlı ebevaynliğe odaklanmış bir yaşamın sizin ve çocuklarınızın kalbinde ciddi sonuçları olacaktır.

İki tür Hıristiyan ebeveynliğini açıklayayım.

İtibar ebeveynliği

İtibarlı ebeveynlik öncelikle ebeveynin ruhsal itibarı ile ilgilidir. Bir ebeveyn olarak yaptıklarımızı, başkalarının bizi saygın bir Hıristiyan ebeveyn olarak görmesini sağlamak amacıyla yaparız.

Başkalarından ne kadar iyi bir ebeveyn olduğumuz ve çocuklarımızın ne kadar iyi davrandıkları konusunda iltifat bekliyoruz. Bu sözler kalplerimizi gururla kaplayabilir ve çocuklarımızın hayatlarında imkansız bir standarda ulaşmaları için baskı oluşturabilir.

Bu nedenle, ev hayatımızı nasıl sinsice kuşattığını fark etmek üzerine çalışmalıyız. Çocuklarınızla nasıl etkileşim kurduğunuzu düşünün.

  • İtaatsizlik karşısında ilk tepkiniz “İnsanlar benim hakkımda ne düşünecek?” mi oluyor?
  • Temel kaygınız çocuklarınızın “doğru olanı yapması” mı?
  •  En büyük korkunuz alenen herkesin önünde isyan etmeleri mi?

İster kabul edelim ister etmeyelim, itibarlı ebeveynlik bizim varsayılan ebeveynlik modumuzdur. Ben bunu kendi kalbimde tanıyorum. Sürekli bir ayartma olmaya devam ediyor.

Ebeveynliğimiz müjdeye doymuş olmalıdır ve itibarımızla ilgilenirsek bu gerçekleşemez ve gerçekleşmeyecektir. Kendimizi kutsallaştırma ebeveynliğine doğru yeniden yönlendirmeliyiz.

Kutsal Kılma Ebeveynliği

Kutsal Kılma ebeveynlik, öncelikle çocuklarınızın ruhsal gelişimiyle ilgilenir. Bir ebeveyn olarak yaptığınız her şeyi, onların Mesih’te olgun birer imanlı olduklarını görmek amacıyla yaparsınız.

Her Hıristiyan ebeveyn bunu yapmayı arzu eder. Böyle bir anne ya da baba olmak için çabalarız. Ancak odağımız çok kolay bir şekilde onların kutsallaştırılmasından kendi itibarımıza kayabilir.

Aşağıdaki üç soruya isteksizce evet cevabı vermek yerine, bunları bizi yönlendiren ifadeler haline getirmeliyiz.

İlk tepkim “Büyümelerine nasıl yardımcı olabilirim?” olacaktır.

Benim asıl endişem, “Yürekleri Mesih’e yönelmiş mi?” olacaktır.

En büyük korkum, İsa’yı hiç tanımamış olarak yaşamlarını sonlandırmalarıdır.

Başkalarının ne düşündüğünden, çocuğun gelişimine neyin yardımcı olacağına,

başkalarının standartlarından, Mesih’in bilgisine,

sizin için utançtan kaçınmaktan, çocuğunuz için İsa’dan ayrı iyi ve ruhsal bir yaşamdan kaçma geçişine dikkat edin.

İtibarlı ebeveynlikten uzaklaşıp ruhsal kılma ebeveynliğe doğru ilerlemek için, lütuf müjdesini sürekli olarak vurgulamalıyız – çocuklarımıza Mesih’in sevgisinin bizim eylemlerimizden bağımsız olarak özgürce verildiği gibi, onların da bizim sevgimizi kazanmalarına asla gerek olmadığını hatırlatmalıyız.

Onlar bizim oldukları için seviliyorlar ve bu gerçek asla değişmeyecek. Onların davranışlarından her zaman memnun olmayabiliriz, ancak Tanrı’nın onları bize emanet ettiği için her zaman minnettarız.

İtibarımız yerine onların kutsallaştırılmasıyla sürekli olarak ilgilendiğimizde, “mükemmel çocuklar” yetiştirmeyeceğiz, ancak fedakâr, sevgiyi deneyimlemiş ve tanıyabilen çocuklar yetiştireceğiz.

İtibarımıza değil onların kutsallaştırılmasına odaklanarak, kalplerinin yönüne ve şekline başkalarının düşünce ve görüşlerinden çok daha fazla değer vermiş oluruz.

http://www.thewardrobedoor.com/2022/09/the-most-dangerous-type-of-christian-parenting.html      15/10/2022’de ulaşılmıştır.   İzinle kullanılıyor.

Bizi takip edin: