aile

12. Ailenizle yürüyüşe çıkın, mümkünse ormanda yürüyün. Teknolojiden uzak, dışarıda birlikte olmak güzel bir şeydir.

13. Çocuklarınızı kilisede hizmet etme konusunda teşvik edin. Kendilerinden daha büyük bir şey için çalışmayı öğrenmeliler.

14. Birkaç çocuğunuz varsa, sadece tek çocuğu olan ve hep sorumluluktan ezilen ebeveyni utandırmayın. Daha önce onun gibiyken siz de aynı durumdaydınız.

15. Eşinize sık sık lütuf gösterin. Çocuklarınıza da bolca lütuf gösterin ve kendinize de lütfedin.

16. Çocuklarınıza yetişkinlerle konuşmayı öğretin.

17. ‘Evet efendim, hayır efendim.’ Çocuklarınız yetişkinlere ve yetkili insanlara saygı göstermeyi bilmeliler.

18. Çocuğunuz İsa’ya güvendiği an ebeveynlik göreviniz bitmez. İsa’yı izlemeyi bizzat öğretmelisiniz, bu sorumluluğunuzu başkasına devretmeyin.

19. Çocuklarınızın önünde ya da onlara eşinizi eleştirmenizi gerektirecek herhangi bir durum bile aklıma gelmiyor.

20. Çocuklarınız anlayabilecek yaşa gelince onlara harçlık verin. Böylece para kazanmanın çalışmaktan kaynaklandığını anlarlar.

21. Ben on yaşıma kadar sadece iki doğum günü partim olduğunu hatırlıyorum. Kutlamalar basit olsun ama çok eğlenin.

22. Sık sık birlikte akşam yemeği yiyin. Bu zaman size konuşma, gülümseme ve öykü anlatma fırsatı sağlar.

23. Çocuklarınız erken yatsınlar. Böylece eşinizle zaman geçirebilirsiniz.

24. Çocuklarınıza karşı günah işlerseniz, onlardan af dileyin.

25. Çocuklarınıza haksız olduklarını kabul etmeyi, haksızlığa uğradıklarında bağışlamayı öğretin.

26. Çocuğunuza canı pahasına burs kazandırma yarışında koşturmanızın ne yararı olur?

27. Bunu nasıl söylemem gerekir emin değilim ama çocuklarınız konusunda o kadar panik yapmayın.

28. Çocuklarınız gençken onlarla birlikte Narnia Öykülerini okuyun. Çocuklarımın Aslan’ın ölümden yaşama dönmesine ve Bay Tumnus’un artık heykel olmamasına verdikleri tepki, ebeveynliğimin belki en sevdiğim anlarından ikisidir.

29. Çocuklarınıza en zor sorularını size sormayı öğretin ve elinizden geldiğince cevaplamaya çalışın. Onlar olgunlaşınca sizin bilgeliğinize güvenmeyi öğrenecekler.

30. Çocuğunuzu hazır olmadan vaftiz olmaya zorlamayın. Kurtarıcıya ihtiyacını ve İsa Mesih’in onun tek umudu olduğunu anladığından emin olun.

31. Çocuklarınızın bir spor dalında daha 5 yaşındayken usta olmaları gerekmiyor. Bırakın birçok etkinlik yapsınlar, hangisini en çok sevdiklerini keşfetsinler.

32. Çocuk terbiye etme konusunda eşinizle fikir birliği içinde olduğunuzdan emin olun. Çocuk yetiştirme anlaşmazlıklarınızı kapalı kapıların ardında konuşun, ardından birbirinizi destekleyin.

33. Eğer çocuğunuz bir etkinlik ya da spora başlarsa, sezonu ya da yılı tamamlamalarını sağlayın; ondan sonra yapmaları gerekmeyebilir. Ama o yılı tamamlamak onlara sebat etmeyi öğretir.

34. Çocuğunuz belli bir yaşa gelince belirli bir aşamaya gelmesi konusu sizin için saplantı olmasın. Onlar sağlıklılarsa ve büyüyorlarsa eninde sonunda gerekli her şeyi yapacaklardır zaten. Her çocuğun büyüme ve olgunlaşma hızı farklıdır.

35. Kutsal Kitap’a göre çocuklarımızı sevmemiz, onlara öğretmemiz, onları düzeltmemiz ve terbiye etmemiz gerekir. Bunların dışında fazla bir şey söylemez; öyleyse başka ebeveynleri eleştirmek için vardığımız kanaatlar alçakgönüllülükle olsun.

36. Mükemmel ve eksiksiz bir ebeveyn olsanız bile, çocuklarınızın hayatında yaptıklarınızı etkin kılan Tanrı’nın lütfudur. Bu yüzden çocuklarınız için bol bol dua edin.

http://www.scottslayton.net/2016/04/26/scattered-parenting-thoughts    3/6/2017 tarihinde erişilmiştir.

Bizi takip edin: