aile 2

37. Çocuklarınıza mümkün olduğu kadar çok kitap okuyun. Onlarla iyi zaman geçirmenizi, onların söz dağarcığını genişletmenizi, hayal gücünü canlandırmanızı ve onlara hayatla ilgili ders vermenizi sağlamak için bundan daha iyi ne yapabilirsiniz?

38. Sosyal medyada şu an olup bitenler çocuklarınızdan daha önemli değildir.

39.  Eğer benden ya akıllı telefonu ya da dolu bir silahı çocuklarıma vermemi isteseniz, hangisinin daha tehlikeli olduğuna karar vermekte zorlanırım. Her ikisi için bilgece veya yanlış kullanmanın tehlikelerini onlara öğretirdim.

40. Arada bir çamura atlamalarına izin verin. Birkaç yıl içinde çamurdan kasten uzak duracaklar.

41. Çocuklarınız, ‘Bu cumartesi sabahı artık son defa yatağınıza gireceğim’ diye ilan etmeyecekler.  Zamanınız varsa onlarla birlikte şakalaşmanın ve onlara sarılmanın tadını çıkartın.

42. Anne ve babalarının kendi yararları için bazen yalnız olmaları gerektiğini öğretin. Ebeveynlerin ilişkilerini sağlam ve mutlu olduğu takdirde çocukların hayatlarının daha iyi olacağını anlamalarına yardım edin.

43. Evdeki işleri çocuklarsız daha iyi ve daha hızlı yapabilirsiniz ya da çocuklarla birlikte daha yavaş ve hatalı yapabilirsiniz. Çoğu zaman hatalı ve yavaş yol daha eğlenceli olur.

44. Çocuklarınızın size söylediklerini üstün körü dinlemek hem onları hem de kendinizi hayal kırıklığa uğratır. Ya tam ve iyice dinleyin ya da ‘işimi halledeyim, sonra söylediğin her şeyi dinlerim’ deyin.

45. Çocuklarınızı itaatsizliklerinden ötürü boşa tehdit ederseniz, sizi ciddiye almazlar. ‘Bir daha internete girmenize izin vermeyeceğim’ gibi saçma sapan tehditler savurmayın, çünkü zaten yapmayacağınızı biliyorsunuz. Kendinize hakim olun ve sadece yapacağınızı bildiğiniz terbiyeler hakkında konuşun.

46. Sofrada nasıl yemek yeneceğini öğretin, böylece restoranda birlikte yemek yemek hayat boyu en perişan anlarınızdan olmaz.

47. Çocuklarınıza yönelik sevginizin onların performansına bağlı olmadığını bildiklerinden emin olun.

48. Kayınpederim babasının cenaze töreninde şunu dedi: ‘Babam işten dönünce eğlence başlardı.’ Bu iyi bir ilkedir.

49. Çocuklarınızın yalan söylemektense her zaman doğru söyleyip sonuçlara katlanmanın daha iyi olduğunu bildiklerinden emin olun. Bu ilkenin hayatlarında olmasını sağlamanın en iyi yolu yalan terbiyesinin çok daha ağır olmasını sağlamaktır.

50. Dinlenmeniz gerekirse çocuklarınızın televizyon seyretmelerine izin verdiğinizde suçlu hissetmeyin.  Boş depolu ebeveynlik daima çöküntüye yol açar.

51. En iyi ebeveynlik öğütlerinden biri şudur: Çocuklarımız komşularımızdır. Kutsal Kitap’ın komşumuza nasıl davranmamız gerektiği hakkında dediklerinin tümünü çocuklarımıza uygulamalıyız.

52. Çocuklarınız duanızı dinlerken onların kurtuluşları için de dua edin. Sizin en büyük isteklerinizden birinin onların İsa’yı tanımaları olduğunu bilsinler.

53. Asla ve asla çocuklarınızı küçümsemeyin, onlarla argo (‘lan’) konuşmayın. Eğer onları incitecek sözler söyleyecek kadar öfkeliyseniz uzaklaşın ve sakinleştikten sonra onlarla konuşun. Siz öfkeliyken söylediklerinizi unutursunuz (çünkü artık daha iyi hissedersiniz) ama çocuklarınız asla unutmaz.

54. Babalar! Kalkarsınız, işe gidersiniz, eve gelirsiniz ve çocuklarınızla oynarsınız, eşinizle de zaman geçirdikten sonra gününüz biter. Erkek olmak budur, buna sımsıkı sarılın. Lütfen hobileriniz için haftada bir güne, sporla ilgilenmek için iki akşama ihtiyacınız olduğu fikrinden sıyrılın. Maçı iki hafta sonra unutacaksınız ama çocuklarınızla ve eşinizle yaptığınız her şey hayat boyu kalacak.

55. Aynı zamanda eğlenmek, enerji depolamak ve yüreklendirilmek için başka yetişkinlerle zaman geçirmelisiniz. Bunu yaptığınızda suçlu hissetmeyin ama ailenizi ihmal etmek için bahane olmasın.

56. Eğer ebeveyn olarak yetersiz hissediyorsanız, ne ala! Sadece Tanrı’nın lütfuyla etkili ebeveyn olursunuz, O’na güvenin, O’nun gücünü dileyin.

57. Çocuklarınıza tek umut, sevinç ve kurtuluş kaynağının İsa’nın olduğunu hep söyleyin. İsa’nın ölümünü, gömülüşünü ve dirilişini duyurmak için her zaman (yürürken, otururken vs) fırsat kollayın. Onların umudunun iyi bir çocuk olmakta değil, onları seven İsa’ya imanda olduğunu anlamalarına gayret edin.

http://www.scottslayton.net/2016/04/26/scattered-parenting-thoughts    20.4.2017 tarihinde erişilmiştir.

Bizi takip edin: