Yıllarca egzersiz fikrinden nefret ettim… ta ki yakın zamanda tüm faydalarını fark edene kadar. Şimdi her gün egzersiz yapmaya gayret ediyorum, zihnim ve bedenim bana teşekkür ediyor.

Dürüst olmak gerekirse, doğal olarak zor ya da acı verici şeylerden hoşlanmayız, değil mi? Yine de hayatın en büyük armağanlarından bazıları acı sayesinde ortaya çıkar.

– Egzersiz yapmanın acısı, daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın sonucunu doğurur.

– Finansal kısıtlamaların acısı, esaret yerine finansal özgürlük armağanını üretir.

– Hayatın sınavlarının acısı, genellikle Tanrı’nın bizimle olmasının tatlılığını yeni şekillerde üretir.

Ebeveynlik de dahil olmak üzere hayatın her alanında, disiplinin anlık acısı uzun vadeli pişmanlık acısından kaçınmamıza yardımcı olur.

Doğal olarak çocuklarımızın acıdan mümkün olduğunca kaçınmasına yardımcı olmak istesek de, Tanrı’yı izleyen ebeveynler şimdi yaşanacak geçici acıların ileride yaşanacak daha büyük acıları önleyeceğini bilirler.

Yakın tarihli bir yazımda, her ebeveynin kazanması gereken bir savaş olarak evinizde kontrol oluşturmanın önemine değinmiştim. Ancak bir ebeveyn disiplin olmadan kontrol sağlayamaz. İkisi aynı madalyonun iki yüzüdür.

“Disiplin, Tanrı’nın ebeveynlere kontrolü sağlamaları için verdiği açık bir araçtır. Anahtar ise tutarlılıktır.”

Özdeyişler 3:12 ve 13:24‘e göre, çocuğunuzu disipline etmek, bir ebeveyn olarak onlar için yapabileceğiniz en sevgi dolu ve tanrısayar şeylerden biridir.

Dengeli ve Kutsal Kitap’a uygun disiplin, gelecek yıllar boyunca üzerine inşa edebileceğiniz sağlam bir sevgi ve saygı temeli sağlayacaktır.

Disiplin yoluyla kontrolü erken sağlayarak, çocuğunuz sizin ona karşı değil, onun yanında olduğunuzu daha iyi anlayacak ve onu Tanrı’nın yaşamındaki nihai otoritesine hazırlayacaktır.

Peki neden bu kadar çok ebeveyn çocuklarını disipline etmeyi ciddiye almakta bu kadar zorlanıyor?

Bunun basit bir yanıtı var: O an için bunu yapmamak daha kolay.

Çoğu ebeveyn kendini hendeğin bir tarafında ya da diğer tarafında bulur – ya disiplinde çok sert ya da sevgide çok pasiftirler. Hiçbiri sağlıklı değildir.

Ebeveynlerin çoğunun eğilimi sertlikten ziyade müsamaha olacaktır. Benim tavsiyem ise basit olacaktır: Disipline etmeye cesaret edin.

Tanrı sizi tartışmasız bir şekilde bunu yapmaya çağırmıştır (Süleyman’ın Özdeyişleri 13:24, 29:15 ve 29:17).

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızı davranışlarından sorumlu tutarak, gerçek ve lütuf arasında doğru dengeyi bulmaya çalışın. Gelecekteki benlikleri (ve bir gün torunlarınız) bunun için size teşekkür edecektir.

https://godlyparent.com/dare-to-discipline/ 10/5/2024’da erişilmiştir. İzinle kullanılıyor.

Bizi takip edin: