Çocuklarımız kilisede nasıl iletişim kurduğumuzu seyrediyorlar. Yıllardır bazı Hristiyanlar sevginin en temel biçimi konusunda usta olamadılar: Birbirlerini selamlamak

Basit bir selamlamak bazılar için sadece bir seçenektir.  Ancak Kutsal Kitap’ta Hristiyanlara hem ilke hem de örnekle sevgilerini en basit yollarla ifade etmeleri buyurulur.

Yeni Antlaşma’yı kısaca gözden geçirdiğimizde, Tanrı’nın bize şunu buyurduğunu görürüz:

İmanlılara yönelik bu bireysel buyrukların yanı sıra, Pavlus Kutsal Kitap’ın bütün bir bölümünü (Romalılar 16) farklı kişileri adlarıyla selamlayarak “boşa” harcar. Nitekim Yeni Antlaşma’nın hızlı bir incelemesi, belirli kişilerin 28 kez selamlandığını ya da selamlanmasının söylendiğini ortaya koyar. Selamlaşma bu kadar önemlidir.

Biz neden bunu yapmıyoruz?

Bu buyruk Yeni Antlaşma’da bu kadar öne çıkarken, neden bazı Hıristiyanlar birbirlerini selamlamakta sorun yaşarlar?

  • Bilgi veya eğitim eksikliği– Bazı Hristiyanlar bu basit sevginin ifadesinin ne kadar önemli olduğunu bilmiyorlar.
  • Efor eksikliği– Bazı Hristiyanlar selamlama gayretini göstermek istemiyorlar çünkü bu selamlama doğal olarak soru sormaya ve başkaları ile iletişim kurmaya götürür.  Bunun başka adı tembellik.
  • Korku– Kendine güvenmeyenler genellikle başkalarını aramak için inisiyatif almazlar.
  • Sevgi eksikliği– En basit seviyede bunun nedeni sevgi eksikliği. Gördüğümüz gibi sevgi birbirlerini selamlar.

Uygulamalar

Bunu nasıl uygulamalıyız?
1. İbadetten önce ve sonra birbirinizi selamlamak için zaman ayırın. Özellikle tanımadığınız kişileri ve ilk kez gelen ziyaretçileri selamlayın.

  1. İnsanları kendinizi rahat hissettiğiniz kadar sıcak bir şekilde selamlayın. El sıkışın, sarılın.
  2. Çocuklarınızı yetişkinlerle selamlaşarak kendilerini ifade etmeleri konusunda eğitin. Onları “utangaç” oldukları için mazur görmeyin. Onları başka bir yetişkini görmezden gelmeleri için değil, onları “Merhaba Bay Smith. Bugün nasılsınız?” demeye teşvik edin.
  3. Karı kocalar günün başlangıcında ve biri işten eve geldiğinde selamlaşmalıdır. Neşeli bir “Günaydın!” günün başlangıcında ne büyük bir fark yaratır.
  4. Çocuklar, uzun bir iş ya da seyahat gününden dönen ebeveynlerini selamlamalıdır. Eğer baba ev dışında çalışıyorsa, döndüğünde “Merhaba baba!” demek sadece temel usul adaptır.

Birbirimizi selamlamak sevginin en temel ifadesidir. Düşmanlarımızı bile selamlamalıyız! Ne durumdayız?

20/4/2024’te Chap Battis’in gönderdiği email. İzin ile kullanılmıştır.

Bizi takip edin: