Çocukların Tanrı’ya ihtiyacı var! Ebeveynlerin çocuklara yapabileceği en önemli şeylerden biri de Tanrı hakkında öğretmektir.

“Çocuklarımıza Tanrı’nın ne olduğunu/ kim olduğunu öğretmezsek, başka biri Tanrı’nın ne olmadığı ve kim olmadığını öğretecektir.”– Darlene Schacht

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza Tanrı’nın kim olduğu konusunda öğretmeniz gereken, size öğretilmiş olan veya sizin hiç duymadığınız beş madde var.

  1. Tanrı sana karşı değil. Senden yana.

Tanrı seni her şeyden çok seviyor. Hiçbir şey bunu değiştiremez. O senin düşmanın değil, dostundur. Seni tanımak aynı zamanda sevmek ve kurtarmak istiyor.

Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum›› diyor RAB. ‹‹Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar…”  Yeremya 29:11

  1. Tanrı hissettiğin duygularından korkmuyor. Zaten onları biliyor.

Çocuklar, gösterse de göstermese de içlerinde pek çok duygular var. Tanrı’nın onları, olduğu gibi, hissettikleri duyguları da dahil olarak onları kabul ettiğini anlamaları çok önemli. O’na yaklaşıp övgü ya da dua sunabilirler, duygularını Tanrı’yla paylaşabilirler ve Tanrı onların söylediklerine hiç şaşırmaz. Çünkü zaten yüreklerini görür.

Oturup kalkışımı bilirsin,
Niyetimi uzaktan anlarsın
.”  Mezmurlar 139:2

  1. Tanrı insanların düşündüğü gibi değil, Kutsal Kitap’ın söylediği gibidir.

Dünyada Tanrı hakkında farklı farklı fikirler var. Ama Tanrı’nın kim olduğu konusunda sadece bir tek gerçek kaynak vardır – Kutsal Kitap! Bu o kadar önemli ki, çocuklar Tanrı hakkında görüşlerini televizyon veya arkadaşlarının söylediklerinden değil, ebeveynlerinin Kutsal Kitap’ın Tanrı hakkında söyledikleri ya da söylemedikleri şeylerden belirlemektedirler.

RAB benim, başkası yok,
Benden başka Tanrı yok
...”  Yeşaya 45:5

  1. Tanrı, hayatınızda O’nu görmenize yardımcı olmak için hayatınızdakileri kullanıyor.

Tanrı her zaman çalışıyor. Çocukların hayatlarında ve yüreklerinde etkin. Çocuklar Tanrı’nın her zaman hayatlarında çalıştıklarını anladıklarında, her yerde ve her şeyde Tanrı’nın parmağını görmeye başlarlar. Eğer görmek için eğitildilerse hem küçük hem de büyük şeyler artık ‘Tanrı’nın şeyleri’ olmaya başlar.

Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum›› diyor RAB. ‹‹Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar...”  Yeremya29:11

  1. Tanrı seninle ilişki istiyor. Bunun için öldü.

Çocuklar Tanrı hakkında ne kadar öğrenirlerse öğrensinler en çok şunu da bilmeliler: Tanrı onları tanımak ve onları kurtarmak istiyor. Çocuklar kurtulmalılar. Yani çocuklar müjdeyi, İsa’nın günahlarının bedelini ödemek için öldüğünü anlamalılar.

‹‹Bırakın, çocuklar bana gelsin›› dedi. ‹‹Onlara engel olmayın! Çünkü Tanrının Egemenliği böylelerinindir…Tanrının Egemenliğini bir çocuk gibi kabul etmeyen, bu egemenliğe asla giremez.›› Markos 10:14-15

Belki çocukların bu basit gerçekleri bildiğini düşünüyorsun. Yine de bu hafta bunları gözden geçirmek için sohbetinize birkaç dakika ayırmaya ne dersin? Soru sormalarına izin verirsen, ne kadar çok öğrendiğine şaşıracaksın!

“Çocukların Tanrı hakkında eğitimi dünyada yapılan en önemli iştir.” – R.L. Dabney

https://godlyparent.com/5-meaningful-things-to-teach-your-kids-about-god/ 21/11/2020’de erişilmiştir

Bizi takip edin: