Ergenlerinin, yaş sınırlaması olan filmleri seyretmelerini istemeyen, kızlarının açık saçık kıyafetler giymelerini istemeyen, oğullarının cinsel olarak tahrik edici posterleri duvarlarına yapıştırmalarını, telefonlarında porno içerikli videolar seyretmelerini ya da cinsel ahlaksızlığı yücelten müzikleri dinlemelerini istemeyen bazı Hristiyan aileler tanıyorum.

Bizim, temenni etmeyi bırakıp eyleme geçmemiz gerekir! Tanrı bize hem sorumluluk hem de o sorumluluğa uygun yetki de verdi.

“Ama çocuklarımın onlara güvenmediğimi düşünmelerini istemiyorum.’  Güven önemlidir ama asla gerçekçi değildir. Bazı ebeveynler kendilerine güvenmedikleri durumlarda ergenelerine güveniyorlar.14 yaşında ergenin kendi olgunluk ve hayat beceri seviyesine güvenebilirsiniz elbette ama bu, kendisinin uzay mekiğini uçabileceğine ya da internete açık bir akıllı telefonu sağlıklı şekilde kullanacağına güvenebileceğin anlamına gelmiyor.

Bir spor kampında, başka bir eyaletten gelen bir genç delikanlı kızlarımızın biriyle tanıştı. Ailecek kullandığımız tek bir e-posta adresimiz olduğu için o erkeğin kızıma gönderdiği e-postalar bana da geldi. Kızımla oturup konuştum. Kızım yanlış bir şey yapmadı ama bu genç erkekten artık e-posta kabul etmemesini istedim.

Ağlamaya başladı. Korkunç hissettim çünkü kendisine güveniyordum ama yazdıklarının ışığında o erkeğe güvenemedim. Ben de ağlamaya başladım. Nihayet elini sıktım ve yanından ayrıldım; kendimi berbat bir baba olarak hissettim.

Aniden kızımın elini omzumda hissettim. Geriye döndüğümde hala ağlıyorken, kızım da bana sarıldı. Sonra hiç unutmadığım şu sözleri fısıldadı: ‘beni koruduğun için teşekkür ederim baba.’

Merak ettiğim şey şu, kaç baba onların takdirini kazanmayı arzuladıkları için kızlarını ve oğullarını korumak konusunda başarısız oldu? Bir keresinde cinsel paklık hakkında konuşurken 125 Hristiyan üniversite öğrencisine şu soruyu sordum: ‘Geriye, lise yıllarına baktığınızda kaçınız ebeveynlerinizin size istediğiniz yerlere gitmek veya istediğiniz kişilerle takılmanız için daha az özgürlük vermesini isterdi?’ Yüzden fazla kol yukarıdaydı!

Çocuklar kendileri gibi giyinen ve onlar gibi davranmak da dahil olmak üzere, sadece arkadaş olmak isteyen ebeveynlerine gücenirler, ardından da küçümserler. Çocuklarınızın zaten arkadaşları vardır. Sizin yalnızca olabileceğiniz kişi olmanıza ihtiyaçları var – ebeveynlere!

https://www.epm.org/blog/2016/Jun/24/protecting-children-approval   10/12/2020’de erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır

 

Bizi takip edin: