Neye baktığınıza dikkat edin ey küçük gözler!

Bir çocuğun görmemesi gereken bazı şeyler var.

Her bilge ebeveynin ilgilendiği şeylerden biri şu: çocuğun gözleri olan ‘pencere’den yüreğine ve aklına inen şeyler. Ama ebeveynler, dış etkilerden daha fazla korkup onları yakın kişisel etkilerden korumazlarsa ne olur?

Çocukların hoş olmayan ve kabullenilemez ortamlarda yaşamalarına karşın esnek ve güçlü olmalarına hep hayran kalırım. Tanrı’ya şükürler olsun O, onlara ne atılırsa atılsın çocukları harika dirençli hayat merceğiyle yarattı.

Gelgelelim evde bir çocuğun kesinlikle görmemesi gereken bazı şeyler var ama evde dikkat etmezsek çok sık görebilirler. İşte çocukların evde görmemesi gereken 3 şey.

 

1.      Hiddetlenen bir ebeveyn

Kovid19’un hayatımızı etkilediği gerçeklerinin arasında, ailenin sağlığı, finansal durumu ve birçoğunun duygusal hayatını etkilediği açıktır. Depresyon, endişe ve boşanma oranları artmaktadır. Ailevi hayal kırıklıkları, öfke ve bencillikten bahsetmiyorum bile. Herhangi bir kişinin patlamaya hazır olması kolay.

Ey ebeveynler, kalkanınızı sıkı tutun. Özellikle şimdi çocuklarımızı korumak için canımızı ve ruhumuzu korumamız gerek. Tanrı’nın ebeveynleri, özellikle babaları, evde öfke konusunda sıkı sıkı uyarır.

Ef. 6:4 Ey babalar, siz de çocuklarınızın öfkesini uyandırmayın.

Kol 3:21 Ey babalar, çocuklarınızı incitmeyin, yoksa cesaretleri kırılır.

 “En çok hak etmediğim zamanda beni sev çünkü o anda sevgine daha çok ihtiyacım var.”

2.      Saygı göstermeyen bir eş

Çocukların önünde eşine saygı göstermeyen eşten evde daha yıkıcı bir şey yoktur. Bu ekilen tohumlar belki sadece yıllar sonra da olsa hasat verecektir.

Matta 12:25 Kendi içinde bölünen kent ya da ev ayakta kalamaz.

Bilge ebeveynler, hangi konularda anlaşmaları gerektiğini saptar ve bu anlaşmaya varmak için gereken adımları atar. Çünkü çocuklar, saygı göstermeyen bir eşi görmemelidir.

 

3.      İkiyüzlü bir Hristiyan

İmanımızın etkin olabilmesi için, hayatımızın merkezinde olması gerekir. Ve imanımızın hakiki olup olmadığını çocuklarımızdan daha iyi bilen yoktur. Belki pazar günleri başka insanları aldatabiliriz ama Pazartesi’den Cumartesi’ye kadar gerçek olmayanı uydurmak imkansızdır. Çocuklarımızın imanımızın gerçek olup olmadığını bilmeleri bizi gerçekten düşündürür; imanımız hakiki değilse ikinci nesil ikiyüzlüleri yetiştirme riskimiz çok yüksektir.

“Çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi hediye özelde ve herkesin önünde aynı davranan bir ebeveynliktir.”

Matta 15:8 ‹Bu halk dudaklarıyla beni sayar, ama yürekleri benden uzak. Bana boşuna taparlar.

Şimdi dürüst olalım. Hepimiz ebeveyn olarak bazen yukarıdaki konularda suçluyuz. En iyi halimiz bile kusurlu. Tanrı’nın lütfuna ihtiyacımız var. Ve çocuklarımıza lütfu göstermenin en iyi yolu aynı lütfu yaşamamızdır; daha iyi yolu yok herhalde.

Ey ebeveynler, gelin Tanrı’nın yardımıyla bu üç şeyi, evde daha az görünür kılalım!

https://godlyparent.com/3-things-a-child-should-not-see/   4.6.2020

 

Bizi takip edin: