Eğer şu anda Tanrı, ölmen için bu zamanı seçtiyse bir yüksükte bile boğulabilirsin; eğer ölmen zamanın değilse açık (tekne yok!) okyanusta günlerce sağ kalabilirsin.

Aşağıda dost ve hizmet ortağım olan Julie Lowe’den pratik/elverişli ve sizlere yardımcı olacak öneriler bulunmaktadır.

  1. ‘Evet/hayır’ gibi cevabı olmayan sorular sorarak çocuklarının herhangi bir konu hakkında ne anladıklarını ne bildiklerini öğrenin. İnsanlar ölünce olup biten nedir? Sence neden insanlar korkarlar? Kişisel sorular sor: Birinin hasta olduğunu duyunca ne düşünüyorsun? Ya da birinin kanseri ya da ölmekte olduğunu duyarsan? Korkar mısın? Neyden korktuğunu bana anlatır mısın?
  2. Kendi endişeleri ve korkuları hakkında sizinle paylaştıkları üzerine düşünün. Bunlar vereceğiniz karşılığı şekillendirir. Mesela bazı çocuklar hasta olmaktan ziyade sevdikleri birini kaybetmekten daha çok korkarlar. Başkaları ölmekten ya da acı çekmekten korkar; bazıları ise cennetin nasıl bir yer olduğunu bilmedikleri konusunda endişelenir ya da oraya varıp varmayacağı konusunda kaygı duyar.
  3. Fikirleriniz ve cevaplarınız açık, dürüst ve umut dolu olsun. Her şey Tanrı’nın elindedir. Tanrı’nın izin vermediği hiçbir şey bize dokunamaz. Kötü şeyler bile dahil. Tanrı yaşamımızda her şeyi iyiliğimiz için kullanmayı seçer.
  4. Bu sohbetlerin devam etmesini sağlayın. Çocuklar her zaman farklı evrede farklı şeyleri değerlendiriyorlar. Bu sohbeti birkaç gün, ay ya da yıllar sonra tekrar yapın.

Amacınız onların sohbeti nasıl değerlendirip uyguladıklarını ve bu sohbetin kafalarında ne gibi yeni sorular veya fikirlere yol açtığını görmek olsun.

“Bütün bunlarda amacımız her zaman çocuklarımızı Tanrı’nın sadakatine yönlendirmektir. Çocukların Tanrı’nın gerçekleri hakkında elverişli anımsatıcıya ihtiyaçları vardır – yani Tanrı’nın ‘sıkıntıda hep yardıma hazır’ olması. Güncel hayatımızda, küçük olaylarda Tanrı’nın sadakatini ve iyiliğini daha çok gösterirsek çocuklar daha büyük olaylarda ve durumlarda sadık olan Tanrı’yla kucaklaşacaklar.”

https://www.ccef.org/of-oceans-thimbles-and-talking-to-your-kids-about-death/  uyarlandı.    4/6/2020 erişilmiştir

Bizi takip edin: