Yasa’nın Tekrarı 6. bölüm sadece çocuklarımızla konuşma yollarını değil, onları Rab’be yönlendirme, Rab’bin yollarını arama zihniyetini verir. İyi sorular ve sohbetler çocuklarımızın hayatla, kendileriyle ve Tanrı’yla ilgili inançlarını açığa çıkartabilir. Bu sohbetler onların imansızlıkla, gizli korkularla, güvensizliklerle, günahlı eğilimlerle veya akran baskısıyla nasıl mücadele edebileceklerine iç görü sağlayabilir. Anlamlı sohbetler, tarafınızdan –ve Tanrı’nın tarafından — tanınma ve anlaşılma duygusunu oluşturabilir. Mesih’i daha kişisel bir şekilde tanımak istemelerine teşvik verici yollar için dua edin.

Mesela:

-İnançları hakkında düşündürücü sorular sorun.

-Tanrı hakkında ne düşündükleri ve hissettiklerini öğrenmeye çalışın.

-Onların devamlı konuşmalarını sağlayacak yolları veya soruları düşünün.

Verdikleri cevapların, özellikle kendileri hakkında ne gösterdiğini onlara sorun. Açık yüreklilikle konuşmalarından ötürü onları takdir edin. Onların Rab’be daha iyi bağlamalarını sağlayacak yolları düşünün.

 

Evde daha derin ilişkiler inşa etmeye çalışırken, dirence karşı koymayın. Her bir çocuk (özellikle ergenler) yaptığınızı takdir etmeyebilir, katılmaktan kaçınabilirler. Belki ‘istemiyorum’ diye yakınabilirler, kısa veya kaçamak cevaplar verebilirler ama onlarla birlikte olmak ve birlikte ‘hayat yaşamak’ isteyen yetişkini görmekten çok şey öğrenebilirler. Size verimsiz görünebilir ama bu arayıştan usanmayın. Dirence karşı öfke değil, mizahı kullanın. Onlar zamanı ‘nahoş’ yaptıklarında sabırlı ve olumlu olun. Kısa vadede başarısız görünse de hedefimiz uzun vadeli ‘köprü’ kurmaktır.

Umudumuz olumlu tavırlar sergileyen ya da minnettar çocuklarda değildir. Çocuklarınız, aile zamanı için interneti kesmenizi takdir etmeyebilirler ama değerli olacaktır. Umudumuz onlarla ilgilendiğimizi ve daha derinden tanımak istediğimizi görmeleri yönündedir. Alacağınız herhangi bir direnişin karşısında devam edin, çocukların ‘buna değer’ olduklarına inanmayı seçin. Çocuk ya da ergen, sizin yaptığınız şeyle ne kadar ilgisiz veya kayıtsız gibi görünürse görünsün, bu yaptığınız ilişkinin değerini örnekliyor. Nitekim İsa Mesih de bizim peşimize aynı şekilde düşmüyor mu?

 

https://www.ccef.org/drawing-closer-to-your-kids-during-a-pandemic ayarlanmıştır.  9/5/2020’de erişilmiştir.

 

 

Bizi takip edin: