Birkaç ay önce bir kiliseye danışmanlık yaptım. Bu harika kilise her hafta sonu binlerce kişiye müjdeleme yapıyor. Kovid-19’dan önce her hafta sonunda 600’den fazla çocuğa hizmet ediyorlardı. Orada olduğum bir Pazar günü tam 100 çocuk vardı. Anlatacak olduğum bu hikâye, ABD’de binlerce yerde tekrar tekrar anlatılabilir.

Kovid-19, her birimizi kiliseye katılma konusunda bir şekilde etkilemiştir.

Binlerce çocuğun düzenli bir şekilde kiliseye katılmamaları, bana büyük sıkıntı yaratmaktadır. Haftalar aylar oldu, sonra aylar bir yıl oldu ve bu durumun ruhsal sonuçları beni düşündürüyor.

Bir nesil çocuk, hayatlarını ruhsal temel olmadan mı geçirecek? Birkaç kilisenin canlı yayın, sosyal medya ve başka yaratıcı yollarla çocuklarla ilgilendiğini biliyorum. Bu çok iyi aslında ama kilisede onlarla ilgilenen liderlerin ve kişisel ilişkilerin yerini tutamaz.

Öğrenci yetiştirmenin sadece ‘bilgi vererek’ değil, bir kişinin öğrenci yetiştirme çabalarıyla, ilişkiler aracılığıyla olduğunu biliyoruz. Ve çocuklar için bu ilişkiler genelde birebir görüşmeyle ya da kilisede olur. Böyle bir yakın temas olmadan şimdiki büyümekte olan çocuk nesline ne olacağını hep düşünüyorum.

Elbette ebeveynler çocukları en çok etkileyenlerdir. Ama onlar da bu durumda ne yapacaklarıyla ilgili fikirlere ve araç gereçlere muhtaçlar. Bunun için bir görüntülü görüşmeyle ebeveynleri teşvik edebilir miyiz? Belki. Ama kanımca bunları en etkin şekilde yapmak için kişisel görüşmeyle yapılması gerektiğine inanıyorum.

Bu sorun sadece çocuklarla ilgili değildir. Binlerce gönüllü hizmetten ayrıldılar. Bu, aslında durumu daha da zorlamıştır.

Hakimler’de okuduğum bir ayet beni şaşırttı.

 Bu kuşaktan olanların hepsi ölüp atalarına kavuştuktan sonra, RAB’bi tanımayan ve Onun İsrail için yaptıklarını bilmeyen yeni bir kuşak yetişti.’’ Hakimler 2:10

Tam bir nesil ruhsal bakımdan kayboldu. Neden? Çünkü Tanrı’yı ve O’nun geçmişte yaptıklarını duymadılar.

Bu gerçek, bizden sonraki nesil için de geçerli olacak mı? Kendilerine aktarılmadığı için Tanrı’yı ve sözünü bilmeyecekler mi?

X nesli hakkında bildiklerimiz bu:13% ateisttir. Bu rakam aslında yetişkinlerden iki kat daha fazla. Bu çocuklar yetişkin olduklarında kiliseye dönmeyen çocukların öyküsü mü olacak?

Aşıların insanlara ulaşması için yoğun çaba sarf ediliyor. Gelecek aylarda Kovid-19’un daha iyi bir şekilde kontrol altında olacağını umuyorum. Ama kiliseye artık katılmayan ailelerin, kilise toplantılarındaki tapınmayla ve öğrenci yetiştirmeyle tekrar ilgilenmelerini sağlamak zor olacaktır.

Önümüzdeki günler bize meydan okuyacak. Çocukların ve ailelerin kiliseye tekrar bağlanmaları konusunda ayırt etme gücüne ve bilgeliğe ihtiyacımız var. Gelecek nesli müjdelemek istersek bu durum, önceliklerimizden biri olmalı.

http://www.relevantchildrensministry.com/2021/01/will-we-lose-generation-of-kids.html  6/1/2021’de erişilmiştir. İzinle kullanılmıştır

 

Bizi takip edin: