Aile olarak Rab’bi onurlandırdığımızda dünyanın ailemize karşı direnişi/saldırısı kaçınılmazdır. Dünya, doğal benlik ve Şeytan bizimle hayat boyunca savaşacaktır. Bu saldırıyı tespit etmemiz, ona karşı durmamıza yardım eder.

Birkaç gün önce kiliseden bir arkadaşım Tanrı yolunda çocuklar yetiştiren ebeveyn olarak en yaygın engellerin ne olduğunu sordu. Cevabım aşağıdadır.

Aile Eğitimindeki Engel#1 – Ne Yapacağını Bilememek 
Ebeveynlerden sıkça duyduğum şey ne yapacaklarını bilmemeleridir. Ebeveynler çocuklarını Tanrı yolunda öğrenci olarak yetiştirirken işlerini fazla zorlaştırabiliyor, aynı anda onlarca şey yapmaları gerektiğini düşünüyorlar. Tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri için donup kalıyorlar.

İncil’de İsa’nın hayatını okuduğumuzda kendisinin güncel hayatında öğrencilerini yetiştirdiğini görürüz.  Peki ama nasıl? İsa, onların yaşamalarını istediği yaşamı kendisi örnekledi, kendisi öğretti ve onları aynı şeyi yapmaları için gönderdi. Ebeveynler de bu doğrultuda hareket etmelidir.

Aile Eğitimindeki Engel#2– Korku
Ebeveynlerin birçok korkusu var. Burada söz etmek istediğim korku çocuklarım geri kalacak ilerleyemeyecek korkusu. Ebeveynler olarak çocuklarımızı sevdiğimiz için birçok konuda karar veriyoruz. Onları bereketlemek, ebeveyn olarak en iyisini vermek isteriz. Ama en iyisi ne? Müjde!

Çevremizde Hristiyan olmayan bir sürü ebeveyn var. Onlar da çocuklarına en iyisini vermek isterler.  Ama seçeneklerinin içinde müjde yoktur.

Başka ebeveynlere baktığımızda çocuklarımızın geriye gittiğini düşünerek korkmamız kolay. Ama her bir ebeveyn şu konuda karar vermelidir: çocuğumuzun cennete gitmesini mi daha çok istiyoruz yoksa Harvard Üniversitesine gitmesini mi? Hepimizin Harvard’ları var – çocuklarımız için istediğimiz dünya başarıları. Elbette bunları istemek normal ancak ebeveynler olarak tek bir önceliğimiz olmalı.

O zaman korku ile değil, imanla ebeveynlik yapalım, önceliğimiz müjde olsun.

Aile Eğitimindeki Engel#3 – Evdeki Tanıklığımız
Üçüncü engel evde hissettiğimiz başarısızlık. Çocuklarımız evde en olumsuz özelliklerimizi de görür. Bu yüzden iyi bir İsa takipçisi olmadığınızı hissetmeniz kolay olabilir. Her zaman ‘çocuklarıma davranış ve tavrımla nasıl İsa’yı anlatabilirim?’ düşüncesiyle hareket edersek kendimizi de sınamış oluruz.

Müjdeyi en zor yaşadığımız yer evimizdir. Ancak çocuklarımızın mükemmel ebeveynlere ihtiyaçları yok.  Çünkü öyle bir ebeveyn yok! Tersine, çocuklarımız ebeveynlerinin İsa’dan lütuf almaya ihtiyaçları olduğunu bilmelidir.

 

Aile Eğitimindeki Engel#4 – Hesap Vermenin Eksikliği
Yolda kaybolduğumuzda hepimizin yardıma ihtiyacı olur. Kutup yıldızına bakabiliriz ama hayatın fırtınaları ve baskıları bizi her yöne çeker, iter. Bu yüzden bizimle birlikte yolculuk yapanlara ihtiyacımız var. Bu uzun yolculukta onlarla yükümüzü paylaşmak için Tanrı bize pastörlerimizi, kilisemizi ve dostlarımızı verdi. Bu yolculukta bizi yüreklendirecek dostlara ihtiyacımız var.

Bilgi eksikliği, korku, günah, hesap verme eksikliği; hepsi aile eğitimindeki büyük engellerdir. Oysa Tanrı kendisine itaat etmeyi istedikçe bizimle birlikte olacağına dair vaat verdi.

Sizce başka engeller nelerdir?

Chap Battis’in okuyucularına gönderdiği email’den. 13/11/2021’de erişilmiştir.

Bizi takip edin: