Yılın ilk günlerini geride bırakmışken geçtiğimiz yılı şöyle bir gözden geçirmeye zaman ayırırız. Takvimimizin yeni sayfasına geçmek tabii ki her şeyi değiştiren bir hareket değildir. Yine de Aralık’tan Ocak’a geçerken başka bir yıla başlamak bizi önemli şeyleri yeniden düşünmeye yöneltiyorsa, bu ortak lütfu değerlendirmekten yanayım.

Bazılarımız yeni yıl hedeflerine egzersiz gibi aktiviteleri ekleriz yine. Bazımız kendimiz için uygun bir, bütün Kutsal Kitap’ı okuma planı buluruz, bazılarımız ise Kutsal Kitap ayetlerini ezberlemeyi hedefleriz. Bütün bunlar önemli (özellikle son ikisi). Ancak ben size başka bir yeni yıl planı öneriyorum: Evliliğinizi yoklama.

Bir pastör olarak, yıllar geçtikçe çok daha fazla bocalama yaşanan evlilikler gördüm, hatta bazı evlilikler dayanamayıp yıkılıyorlar. Kilise genellikle sıkıntı çeken bir çiftin yanında olup onlara teselli ve danışmanlık vermekte iyidir. Ancak bir konuda o kadar iyi değiliz: Sıkıntılar acil bir duruma gelmeden önce evli çiftlere yardım etmek. Kilisede evlilik konusundaki sorunları aciliyetine göre ayırma planına ihtiyacımız var, aynı zamanda sürekli check up’lar yapmamız gerek.

Bu on beş soru eşinizle birlikte evliliğinizin ilişki derecesini ölçmeye yardım edecektir:

1. Ne kadar sık birlikte gülümsüyoruz?

2. Programımız veya çocuklarımızdan başka bir konu hakkında en son ne zaman anlamlı bir sohbetimiz oldu?

3. Müzik açıp şarkı söylediğimiz, dans ettiğimiz, deli gibi davrandığımız zamanlarımız var mı?

4. Son ayda kaç kere birlikte dua ettik, Kutsal Kitap’ı okuduk?

5. Birbirimizin elini tutuyor muyuz?

6. Fiziksel yakınlığımız soğudu mu, sayıca azaldı mı ya da stres veya baskı kaynağı oldu mu?

7. En son ne zaman ‘seni bağışlıyorum’ ya da ‘beni bağışla’ dediğimiz oldu?

8.  Çamaşırları katlama, arabayı elden geçirme, hesapları ödeme, bulaşıkları yıkama veya yemek pişirme gibi sıradan, sürekli işler için en son ne zaman ‘teşekkürler’ dedik?

9. En son ne zaman ‘Bu hafta sana nasıl yardım edebilirim’ diye sevinçle teklif ettiniz (ve gerçekten niyetiniz buydu!)?

10. En son ne zaman bir armağanla, bir notla ya da bir gece dışarı keyifli bir şeyler yapmaya çıkarak birbirimizi şaşırttık?

11. Son ayda birbirimize sesimizi yükselttik mi?

12. Birbirimizden çok kilisede, iş yerimizde veya spor salonunda başka biriyle zaman geçirmeye daha çok can atıyor muyuz?

13. Birlikte, yalnız ikimiz, evde olduğumuzda televizyon her zaman açık mı?

14. Birbirimize açıklamamız gereken günah, yara ya da korku var mı?

15. Evliliğimizin bu döneminde Tanrı’nın sevgisi, İsa Mesih’in lütfu ve Kutsal Ruh’un paydaşlığı birlikte sürdürdüğümüz hayatımızı nasıl biçimlendirir?

Bu sorular mükemmel değil ve tabii ki tam bir liste değil. Ama belki bir başlangıç olur. Tanrı’nın lütfu en iyi birbirimizle konuşarak birbirimize akar.

(https://blogs.thegospelcoalition.org/kevindeyoung/2016/12/20/an-end-of-year-marriage-check-up/ yazısından uyarlanmıştır. 29/12/2016’da erişilmiştir.)

Bizi takip edin: