Dünya parçalanıyor gibi göründüğünde çocuklarımızı aile sohbetlerinden uzaklaştırmaktan ziyade onları da dahil etmeliyiz. Son haftalarda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığını öğrendiğimizde çocuklarımızdan biri onu yatırırken ‘Korkuyorum’ dedi. Olup bitenleri okulda öğrenen çocuğumla o akşam yemeğinde durumu konuştuk.

Dünyaları sarsılırken, çocuklar sarsılan dünyanın gerçeklerini örtbas etmeyen, bu dünyada yollarını bulmak için ruhsal bir mercek kullanarak yardım edecek ebeveynlere ihtiyaçları var. Rusya ve Ukrayna ile ilgili çocuklarla birlikte yapacağınız aile sohbetlerine, bu 3 yolla onları dahil edebilirsiniz.

NET olun

Çocukların düşündüğü ve merak ettiği pek çok soruları var. Sizin verecek olduğunuz cevaplar Kutsal Kitap’a dayalı bir dünya görüşünden kaynaklanmalıdır. İnsanların iç güdüleri, kötülük, güç ve açgözlülük olan günaha düşmüş bir dünyada yaşıyoruz. Bu yeni bir durum değil. Eğer çocuklarımız soru sormak için uygun bir yaştaysa, bunu anlamak için de yeterli bir yaştadırlar. Son günlerde yaşanan olaylardaki gibi olup bitenler dünya çapında bir sahnede olursa çocuklarımız da dahil, etkilenmeyen kimse yok.

Ama kötüler ve sahtekârlar, aldatarak ve aldanarak gittikçe daha beter olacaklar… 2 Tim 3:13

Çocuklarımıza, dünyayı harap eden aynı kötülük, güç ve açgözlülüğün yüreğimize gelirse ailemizi ve ilişkilerimizi da harap edeceğini anlamalarını sağlayabiliriz. Günah daima yok eder.

ŞEFKATLİ olun

Ukrayna ve Rusya’nın her zamankinden daha çok dualarımıza ihtiyacı var. Ukrayna’da birçok imanlı var ve onlar tam bu durumun ortasında dua ederek ayakta duruyorlar.  Hristiyanlar olarak onların güvenliği, başarısı ve hatta kurtuluşu için dua edebiliriz. Tanrı bu gibi zamanları, insanların kendisine dönmeleri için kullanabilir, kullanacaktır.

Her şeyden önce şunu öğütlerim: …bütün insanlar için …..dualar….sunulsun…..Böyle yapmak iyidir ve Kurtarıcımız Tanrıyı hoşnut eder….O bütün insanların kurtulup gerçeğin bilincine erişmesini ister..  I Tim 2:1,4-5

Şefkat bizi, hayat değiştiren gerçeklerle yaşayan Ukraynalı ve Rus ebeveynlerin ve çocukların yerine koymaya yardım eder. Çocuklarınıza şu soruyu sormak iyidir: “Onların yerinde olsaydınız, başkalarının senin için nasıl dua etmelerini isterdin?’ Bu, çocuklarımızın trajediye nasıl uygun şekilde karşılık vermeleri gerektiğini öğretmemizin çok önemli bir parçasıdır.

BÜYÜK RESMİ GÖRMELERİNE yardımcı olun 

Bunun gibi zamanlarda yapabileceğimiz en büyük şeylerden biri çocuklarımızın dünyada olup bitenlerin gerçekleştirdiği büyük resmin bağlamını görmelerine yardım etmektir. Bozulmuş dünyada, bu şekilde olup bitenleri gördüğümüzde İsa’nın bir gün gelip sonsuz egemenliğinde her şeyi yenileyeceğini hatırlamalıyız. Ve eğer İsa Mesih’e kurtarıcımız olarak güvendiysek, O’nun sonsuz egemenliğine de katılırız. Bunun gibi zamanlarda çocuklarımızı İsa’ya ve O’nun dünyada açmakta olduğu büyük öyküye yönlendirmemiz güzel bir yol.

Savaş gürültüleri, savaş haberleri duyunca korkmayın. Bunların olması gerek, ama bu daha son demek değildir Markos 13:7 / Matta 24:6

Zaman geçtikçe ve çocuklarımız yaşlandıkça bu tür olaylar daha az değil, daha çok olacak. Çocuklarımızı Kutsal Yazıların dünyamızla ve imanlılar olarak bizimle ilgili açıkça belirtiği gelecek için hazırlamalıyız.

Çocuklarınızın sağlayabileceğiniz netliğe, şefkate ve büyük resmi görmeye ihtiyaçları var. Öyleyse sevgili anne ve baba, konuşmaktan kaçma!

https://godlyparent.com/family-conversations/  12/3/2022’de ulaşılmıştır. İzinle kullanılmaktadır.

Bizi takip edin: