Her bir evliliğin ana amacı Tanrı’yı yüceltmektir. Dağınık veya bozuk evliliklerin aslında Tanrı’yı yüceltme fırsatları çok fazla.

Evlilik, kutsal kılınmanın öncelikli araçlarından biridir. Evlilik, iki kişinin daha çok Mesih’e benzer bir hale gelmeleri için bir çalışma odası gibidir. Evlilik ‘can okulu’dur.

Tanrı, birbirine en iyi Kutsal Kitap’a uygun danışmanlar olarak karı-kocayı çağırıyor. Biz birbirimizin en hayati birebir hizmetkarı, en önemli teşvik vericisi, en yakın ruhsal dostu olmalıyız. 

Evliliğin amacını anımsayarak ve özümseyerek hareket edip, biz Üçlü Birliği temsil ettikçe, Mesih ve kiliseyi yansıttıkça ve eşimizin olgunluğunu arttırdıkça, Tanrı’nın yüceliğini tasvir etmekteyiz.

Tanrı evliliği, iki kişinin hem birey hem de bir olarak, Tanrıyla birlikte üçlü birliği daima dolu olarak yaşanması olarak tasarladı. Bu doluluğunun taşkınlığından ötürü karı kocalar birbirlerine hayat verirler, böylece birlikte başkalarının Mesih’e benzer olarak hizmetinde büyürler. 

Müjdeye odaklı evlilik nasıl görünür? Birbirimize lütuf dolu sevgiyi vermemiz gerekir. Tanrı da bunu kullanarak, ikimizi daha çok Mesih’in karakterine benzer olarak dönüştürür

Paul Tripp, insanlardan bahsederken ‘değişime muhtaç olan kişilere değişime muhtaç kişiler yardım etmeli’ diyor. Evliliğe uyarak ben şöyle söylemeyi severim: ‘dönüşmüş eşler diğer eşleri de dönüştürür.’

Robert Kelleman

 

https://rpmministries.org/2020/07/quotes-of-note-from-gospel-centered-marriage-counseling/ uyarlanmıştır.  25/7/2020’de erişilmiştir. 

Bizi takip edin: