book11 (Custom)

“Çocuğum bana ya da eşime karşı çok saygısız davranıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum?”

Çocuklarınızın size verdiği tepkiler, sizin eşinize verdiğiniz tepkilerin yansımasıdır.

Çiftler kimi zaman birbirlerine bazı gerçekleri dalga geçerek veya şaka yollu söylerler. Bu yöntem gerçeği anlatmak için güçlü bir yol olsa da yıkıcı ve sakattır.

Sorun şudur:  git gide saygısızlık artar, eşler birbirlerini incitip aşağılamaya başlarlar ve artık evlilik birlikte inşa edilemez hale gelir. Eninde sonunda evliliğinizdeki tek iletişim yolu dalga geçmek,  dırdır etmek ve her şeyde kusur aramaktan ibaret olur.

Neden?

Çünkü eşiniz misilleme yapar.

Çocuğunuz kocanızı nasıl ezdiğinizi, karınızla nasıl dalga geçtiğini görür. Ve çocuğun ne düşüneceğini biliyor musunuz? Ben de annem ve babamla bu şekilde konuşmalıyım!

Çocuğun ebeveyne gösterdiği saygı, daima eşler arasında gösterilen saygıdan daha az olacaktır. 

Buna benzer ifadeleri duyunca kalbim kırılır. Bu, insanların perişan bir durumda olduğu anlamına geliyor. Evliliğin yansıtması gereken müjde aslında maalesef dünyanın gözünde bozuktur. Çiftler ne iyi iletişim kurmayı, ne de iyi kavga etmeyi biliyorlar.

Çocuklar olup biteni izledikleri için büyük olasılıkla bu döngü devam edecektir!

Bir çocuk bir ebeveyne saygısız davranırsa, diğer ebeveyn hemen çocuğu terbiye etmelidir.  Örneğin şu şekilde olabilir: ‘Yavrum biz babayla bu şekilde konuşmuyoruz, saygı gösteriyoruz.’ Çocuk belki yaşça biraz büyüktür ve size, sizin de saygısız davrandığınızı söyleyebilir. O zaman hemen siz de günahınızı itiraf edin, özür dileyin ve bağışlamasını isteyin. Evet, günaha karşı öfkelenebilirsiniz ama şunu unutmayın: bu günah çocuğunuz sizi seyrettiği için oldu!

Dikkatli davranmazsanız, bu tek bir konu evliliğinizi yıkabilir (ailenizi de!) ve büyük ihtimalle farkında bile değilsiniz!   

Josh Reich

 

http://joshuareich.org/2014/02/20/one-thing-destroying-your-marriage-that-you-dont-realize/ ‘den uyarlanmıştır.

28/2/2014 erişilmiş ve Josh Reich’ın izni ile yayınlanmıştır.

Bizi takip edin: