Bildiğiniz gibi hayat, çocuklarımızın hevesini kırabilir. Biz de bazen çocuklarımızı düzeltiyormuşuz gibi davranabiliyoruz. Hayat onların istediği şekilde gitmiyor. Buna ek olarak aile çatışmaları da evimizdeki atmosferi söndürebilir.

Ben size evdeki bu atmosferi değiştirecek taktikten bahsedeceğim. Sharon ve ben bunu yemek zamanında uyguladık ve olumlu sonuçlar aldık.

Bu “Kırmızı Tabak” taktiğidir.

Evdeki ebeveynler olarak evimizi cesaret kazandıran bir yer ya da cesaret kırıcı bir yer haline getirebiliriz. 1980’lerde bilgisayar programcısı olarak çalıştığım yerde, ofisimizde bir ‘Balkabağı’ vardı. Bu küçük seramik balkabağı, morali bozuk olan kişinin masasına koyulurdu. Bu bir şaka olmasına karşın aslında bir mesajı da vardı. Yeni yönetici geldiğinde, o daha teşvik edici birisiydi, onun ilk işi Balkabağını çöpe atmaktı.

Balkabağı mı yoksa Kırmızı Tabağı mı Veriyoruz?
Bazılarımızın ebeveynliği de Balkabağı örneği gibidir – çocuklarımızın durumunu düşünür, onlara hatırlatırız.

Tabii ki düzeltme zamanları ve yerleri var ama çocuklarımızın doğru davranışlarını yakalamak daha iyi değil mi? O zaman ailemiz Kırmızı Tabak geleneğini benimsedi.

Çocuklarımızı yetiştirdiğimiz dönemde, aileler kırmızı tabaklar satın alıyorlardı. Tabağın mesajı: ‘özelsiniz.’ Anlamına geliyordu.

Biz de bu fikri beğendik ama çok para harcamak istemedik. Biz sıradan bir kırmızı tabak ve kase satın aldık. Kırmızı tabak bir aile ferdini kutlamak istediğimizde ortaya çıkardı.

Kırmızı Tabak neden o kadar güçlü?

  1. Gözden kaçacak bir şeye dikkat çekme gücü sağlar. Biz tabağı hepimizin kutladığı bir şeyi – mesela doğum günleri – kutlamak için kullandık. Biz kırmızı tabağı, en çok özellikle sevgi gösteren ya da ödevini iyi yapan bir çocuğa dikkat çekmek için kullandık. Biz sonuçları değil, karakteri ödüllendirmek istedik.
  2. Evinizde olumlu bir atmosfer sağlar. Düzeltmeyi değil, onaylamayı vurgulamaya odaklanmanızı sağlar. Mutlu bir aile olmaya çalışıp, başkaları için de örnek olmayı sağladık.
  3. Çocuklarınıza sevinenlerle sevinmeyi öğretir. Kırmızı Tabak ailemizin bir ferdine dikkat çekti ve bir aile kimliğini oluşturdu. Diğer çocuklarımızın ‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ zihniyetinde olmasını istedik. Kırmızı Tabak bu tutumu etkin bir şekilde öğretti.
  4. Akşam yemeğinizin sohbetlerini yönlendirir. Annenin verdiği Kırmızı Tabak aslında ailenin tümüne; tabağı alanın ne yaptığını, babalarına anlatma fırsatını verdi. Ve baba aslında Baş Onaylama Memuru oldu. Bu bütün aile için, babanın birini övmesini işitme fırsatı sağlar (ve en yüreklendirici zaman baba anneye ya da anne babaya tabağı verdiği zaman oldu!)

Kırmızı Tabağı satın alın ve birbirinizi kutlamaya başlayın. Tek pişman olacağımız şey: daha erken başlamamış olmaktır!

https://www.theapollosproject.com/one-easy-idea-to-change-the-negative-atmosphere-of-your-home/      28/3/2020’de erişilmiştir. İzinle kullanılır.

Bizi takip edin: