Ergenlere hizmet etmek, sizin tekrar lise dönemlerine dönmeniz kadar kolay bir şey değildir. Bu yüzden belli bir şekilde giyinmeniz, belli bir şekilde davranmanız veya nasıl görünmeniz gerektiği konusunda kaygılanmanıza gerek yok.

Küçük grup lideri olabilmek için 3 nitelik lazım.

  1. İsa’yı sev.
  2. Ergenlerle ilgilen, onları gözet.
  3. Onlarla ilişki kur ve bu ilişkiye zaman vermeye razı ol.

Bir kişi şöyle demişti: “Ergenler ‘öğrenciliğin’ katmanları altında ‘ilgi’yi fark edebilirler. Bir yetişkinin, öğrencisinin ruhsal ihtiyaçlarıyla ilgilenmesi ergen hizmetinin en güzel resmidir! Bunun için çekilme, oyunlar ve çekilmeye giden yolculuklar (belki ergen hizmetinin en zor kısmı!) var. Bunlar yetişkinlerin öğrencileriyle ilgilenmesi ve bu ergenleri İsa Mesih’le hayat dönüştüren ilişkiye yönlendirerek yapmalarıdır.

Maalesef bazı ergen hizmetkarları ‘kaos’u yönetmek için o kadar meşgul ki, çoğu zaman bu sebepten ötürü ilgilenemezler.

Ergen liderler, nasıl iyi bir lider OLMALARI gerektiğini bilmelidir. Harika liderlik, liderin karakteri ve yüreği ile başlar.

Liderler, harika bir küçük grubu nasıl oluşturacaklarını planlamalıdır.

Sağlıklı küçük gruplar tesadüfen oluşmaz. İyice düşünülmeli, tasarlanmalıdır, iyi vizyon ve bakım gereklidir. Toplantı yerinin nasıl olması gerektiğini düşünmeniz gerekir.

Ergen liderleri, oluşturulan küçük grupları nasıl yönetmesi gerektiğini bilmelidir.

Ani bir ‘hareket zamanı’ ya da acil durum ortaya çıktığında ne yapılması gerektiğini bilmeli. Grubu rahatsız eden ergenlerle nasıl uğraşacaksınız?  Peki sessiz öğrenciler?

Zor ve sıkıntılı zamanlar ortaya çıktığında liderler nasıl davranması gerektiğini bilmeliler.

Zor bir durumda ne yapacağını bilmezsen ‘bilmiyorum cevabı yerine düşüneyim, sana dönerim’ demek sorun olmayacaktır. Öğrenciler bu dürüstçe yaklaşımınızdan ötürü sizi takdir edecektirler.

Sürekli bağlama bakan kiliseler derin ve ciddi değişim yapmazlarsa kapıları kapatacaklarını, özellikle ergenleri kaybedeceklerini düşünüyorlar ama şunu da hesaplamalıdırlar ki bu değişimler belki Tanrı ile ilişkisini ortadan kaldırabilir. Unutulmaması gereken şeylerden biri de ergenler teknolojiden etkilenmiyor çünkü görünenin görünmeyen kısmını da görüyorlar. Sürekli bu değişimlerin hedefinde olduklarından ötürü artık bıktılar. Bu yüzden ergenler, bu kadar derin değişim yapan kiliselerden uzaklaşacaklardır.

Eğer yaptığımız ‘nazik’ ergen hizmeti ise şunu sorayım: Neden? İsa öğrenci yetiştirmeye çağırır bizi, ‘nazik kilise katılımcıları’ yetiştirmeye değil. Etkin ergen hizmetinin hedefi, dönüştüren öğrenciliktir. Bu öğrenciliğin en iyisi küçük gruplarda oluşur.

İsa’nın istediği gibi öğrenci olmak için kestirme bir yol yoktur. Ders vermek bazı hizmetkarların hoşuna gider ama büyük resmi unuturlar: biz öğrenci yetiştirmek için buradayız, ders vermek için değil.  Öğretmek önemli ama bu öğretişin değişmiş olan İsa izleyicileri üretmesi gerekir.  Dönüşmüş öğrencilik sağlıklı ve diri küçük gruplarda oluşur.  Sağlıklı, küçük grupların başlarında ise iyi donatılmış liderler vardır.

https://www.christianitytoday.com/scot-mcknight/2020/september/youth-group-small-group-2.html  18/19/2020 erişilmiştir

https://www.christianitytoday.com/scot-mcknight/2020/september/youth-group-small-groups-3.html   18/10/2020 erişilmiştir

Bu iki blogdan alıntılanmıştır. İzinle kullanılmıştır

Bizi takip edin: