Ebeveylerin en büyük hayal kırıklıklarından birisi çocuklarının kilisedeki zamanlarının iyi geçmediğini duymaktır. Tabii ki ebeveynler çocuklarının Tanrı’yı tanımasını ve sevmesini isterler. Ve haklı olarak da kilisenin bu süreçte kilit bir rol oynadığını bilirler. Çocuklarının kilisedeki deneyimlerinden bahsederken olumlu cümleler kullanmalarını isterler. Mesela, aşağıda ebeveynlerin çocukların ağzından duymak istedikleri 6 ifade bulabilirsiniz:

1. “Eğlenceliydi”

Ebeveynler çocuklarının kilisede eğlendiklerini bilmek isterler. Yani çocuklarını perişan olacakları bir yere koymak istemezler. Ebeveynler sık sık çocuklarının yararına kilise ile ilgili kendi tercihlerinden feragat edebilirler. Haklı ya da haksız, ebeveynler sık sık çocuklarının beğendikleri kiliseye katılmaya karar verirler.

2. “Öğretmenimi seviyorum”

Bu ifade ebebeyn için çok açıktır: çocuğu sevildi  ve ders esnasında ilgi gördü demektir. Ayrıca öğretmenin çocukla nasıl temas kurması gerektiğini de bildiğini gösterir. Bunlar ebeveynler için son derece önemlidir.

3. “Neyi öğrendiğimi tahmin edebilir misin?”

Ebeveynler, bir çocuğun bu soruyu sormasından, çocuğun bir konu hakkında heyecanlı olduğunu anlarlar. Ebeveynler çocuklarının Kutsal Kitap’ı öğrenmek konusunda heyecanlı olmalarını isterler. Veliler çocuklarının dersten çıkarken, girmeden önceki durumlarına kıyasla Kutsal Kitap’ı daha çok öğrenmiş olmalarını takdir ederler.

4. “Buna yardım edebilir misin?”

Belki ezberlenecek bir “Kutsal Kitap ayeti”. Ya da “tamamlanacak bir ders”. Belki bir “ailecek Kutsal Kitap okuma zamanı”. Bazı ebeveynler çocuklarına Kutsal Kitap’ı öğretmeyi bilmiyorlar. Bu Pazar okulu ödevleri, çocukların Kutsal Kitap’ı daha çok öğrenmek için yönlendirilmelerinde ebeveynlere yardım eder.

5. “Bu akşam Kutsal Kitap’ı okuyabilir miyiz?”

Demek ki kilisede çocuğun Tanrı hakkında daha çok öğrenmesi ve daha çok istek duyması konusunda kilisede teşvik verici bir şey olduğu anlamına gelir. Ebeveynler kendilerine öğretme fırsatı veren kiliseleri sever.

 6. “Buraya bir daha gelebilir miyiz?”

Bu soru ebeyenlerin kulaklarına bir ilahi gibi gelir. Çocukların kiliseye gitmek istemelerini, hatta kilise konusunda hevesli olmalarını isterler. Bir çocuk böyle bir soru sorarsa, büyük ihtimalle ebeveyn ‘Evet’ diyecektir.

http://www.artrainer.com/?s=What+Parents+Want+to+Hear+Their+Kids+Say+After+church&submit=Search     27/12/2014 erişilmiştir

Bizi takip edin: