Savaş sahnesine bir bakın! İki ordu karşı karşıya. İsrailliler ve Filistliler.

Ela Vadisinde iki ordu karşılıklı tepelerde duruyorlar. Elah vadisi, İsrail ve Batı Şeria’da uzun, sığ bir vadidir.

Adı Golyat olan Filistli usta dövüşçü her gün kendisini herkese gösterdi ve herkese meydan okudu. Her gün İsraillilere hakaret eder, birisi karşısına çıkıp kendisi ile savaşsın diye onlara meydan okurdu. Kazanan ‘her şeyi’ kazanacaktı.

Ama İsraillilerden karşılık veren yoktu. Yani Golyat ’la karşılaşacak yeteri kadar becerikli ve cesur biri yoktu.

40 gün boyunca süren bu çıkmaz durumda hiç kimse bu kadar riski göze almaya razı değildi.

 

Ta ki genç Davut ortaya çıkana kadar. Davut cephedeki kardeşlerine yemek getirmişti ama Golyat’ın Filistliler’e yaptıklarını görünce, ruhunda sanki bir ‘dava’ ortaya çıktı. ‘Böyle bir şey olmamalıydı. Tanrı’nın adı küçümsenmemeli ve Tanrı’nın halkı korkmamalıydı.’

Bir şeyler yapılması gerekirdi. Bunun üzerine Tanrı, kendisinin ‘o kişi’ olduğunu söylüyordu ve bunu kendisi yapmalıydı.

Davut’un bir devle savaşma deneyimi yoktu ama Tanrı onu bu an için hayat boyu hazırlamıştı. Bakın 1 Sam. 17:34-37’de ne diyor?

“Ama Davut, ‹‹Kulun babasının sürüsünü güder›› diye karşılık verdi, ‹‹Bir aslan ya da ayı gelip sürüden bir kuzu kaçırınca, peşinden gidip ona saldırır, kuzuyu ağzından kurtarırım. Eğer aslan ya da ayı üzerime gelirse, boğazından tuttuğum gibi vurur öldürürüm.  Kulun, aslan da ayı da öldürmüştür. Bu sünnetsiz Filistli de onlar gibi olacak. Çünkü yaşayan Tanrının ordusuna meydan okudu. Beni aslanın, ayının pençesinden kurtaran RAB, bu Filistlinin elinden de kurtaracaktır.›› Saul, ‹‹Öyleyse git, RAB seninle birlikte olsun›› dedi”.

Tanrı, Davut’u hayatı boyunca bunun içi hazırladı. Ayette Tanrı’nın Davut’un bir aslanı ve ayıyı öldürmesine yardım ettiğinden bahsediliyor. Aynı biçimde Tanrı, bu devle yapacağı dövüşü kazanmasına da yardım edecekti.

 

Aşağıda bu anlatıdan bazı düşünceler bulacaksınız;

 

Kimse görmüyorken de sadık olun. Davut’un mesleği, takdir edilmeyen ve gizlilikte yapılan bir meslektir. Koyunlara sadık bir şekilde bakar, onları tehlikeden korur. Spot ışığının altında olabilmesinin önkoşulu sadakattir.

 

Tanrı, seni hazırlamak için zorlukları ve sıkıntıları kullanır. Aslanlar ve ayılar dev asker kadar korkunç bir meydan okuma olmayabilir ama aslında hoş ve sorunsuz da değillerdir. Bir aslanı ve ayıyı elle öldürmek büyük bir iştir.

Tanrı sık sık zorlukları ve sıkıntıları kullanarak iyi planları için bizleri hazırlıyor. Büyük sorunlarla karşı karşıya mısın? Korkulu bir durum içinde misin? Aslanlar ve ayılarla uğraşıyor musun? Boğulma tehlikesini hissediyor musun?

Pes etme. Unutma bunlar senin eğitimin ve geleceğe yönelik hazırlanmanın bir parçası. Böylelikle Tanrı’nın senin için hazırladığı büyük işte başarılı olacaksın. Tanrı’nın seni iyi planları doğrultusunda konumlandırıyor.

Cesaret al…. Yorulmuş olsan da ilerlemeye devam et.

İnsanlar, Tanrı’nın sana dair hazırlamış olduğu planlar için cesaretinizi kırmaya çalışabilirler. Davut’un kardeşleri ona güvenmeyerek sorguladılar ve savaştan sağ çıkmayacağını söylediler. Gerçek şu ki…herhangi bir İsrailli Davut’un başarılı olacağını düşündü mü bilmiyorum. Sadece işittiği: ‘öleceksin, bu deneyimli savaşçının karşısında hiç şansın yok, sadece kahraman olmak için bunu yapıyorsun’’ gibi cümlelerdi.

Tanrı’nın seninle ilgili planının ardınca giderken seni saptırmak isteyen insanları dinleme. İlerleme kararının temeli Tanrı’nın sana açıkladığı şeylere dayalı olsun.

 

Büyükten önce ‘küçük’ gelir. Büyük fırsata giden kısa yollar yoktur. Tanrı sana büyük fırsatları emanet etmeden önce küçük fırsatlar verir, onlara sadık ol.

Luka 16:10’da İsa’nın dediklerini hatırlayın. “En küçük işte güvenilir olan kişi, büyük işte de güvenilir olur”.

 

Tanrı’ya güven.  Davut kuşkuculara Tanrı’nın, kendisine aslanı, ayıyı ve koyunlara bakma göreviyle beraber gelen başka tehlikeleri yenmesine nasıl yardım ettiğini hatırlattı. Ve şimdi Golyat’ı yenme konusunda Tanrı’ya güvenebilir.

 

Tanrı seni zorladığında O’na güven. Tanrı sana meydan okuduğunda O’na güven. Tanrı senin yapmayı düşünmediğin şeyi yapmanı söylediğinde O’na güven. Tanrı’nın senden istediği şey için yapmaktan korktuğunda O’na güven.

 

Tanrı senin önüne ‘dev’ fırsatlar çıkartacaktır. Unutma önce aslanlar, ayılar ve koyunlarla uğraşman lazım.

http://www.relevantchildrensministry.com/2020/10/sheep-lions-and-bears-come-before-giants.html  3/10/2020’de erişilmiştir. İzinle kullanılır

 

Bizi takip edin: