Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yüzüne ve ellerine çikolata parçaları bulaşmışken hiç kurabiye yemediğini söylemesini ilk kez izlediğinizde gülümsememek elde değil. Ama bu gülünecek bir durum değil. Yalan söylemek tehlikelidir ve ölümcül olabilir.

Yalan Hakkındaki Gerçekler

Çocuklarımız doğuştan yalancıdır (Mezmur 58:3) ve küçükken yalanlarının çoğu abartı ya da hayal ürünü olsa da, çocukların yalan yolunda ilerlemelerine izin vermek tehlikelidir. Sonu yargı ve ölümdür.

 • Mezmurlar 5:6 “Yalan söyleyenleri yok edersin; Ya RAB, sen eli kanlılardan, Aldatıcılardan tiksinirsin.”
 • Süleyman’ın Özdeyişleri 19:9 Yalancı tanık cezasız kalmaz, Yalan soluyan yok olur.
 • Vahiy 21:8 “Ama korkak, imansız, iğrenç, adam öldüren, fuhuş yapan, büyücü, putperest ve bütün yalancılara gelince, onların yeri, kükürtle yanan ateş gölüdür. İkinci ölüm budur.”

Yalan söylemek nedir? Yalan söylemek, yanlış olduğuna inandığınız bir şeyi konuşarak veya yazarak onaylamaktır. Akıl yürütme, intihal, iftira veya bir hikayeden bazı gerçekleri uygun bir şekilde atlamak da dahil olmak üzere yalanın birçok farklı biçimi vardır. Pek çok insan yalan söylemeyi kaçınılması gereken önemsiz bir suç olarak görür. Ancak gerçek şu ki yalan söylemek acı verir, ilişkileri yok eder ve insanların hayatlarını mahveder.

Nihayetinde yalan söylemek Tanrı’nın yasasını çiğnediği (Mısır’dan Çıkış 20:16) ve O’nun karakteriyle çeliştiği için bir sorundur.

 • Çölde Sayım 23:19 Tanrı insan değil ki, Yalan söylesin; İnsan soyundan değil ki, Düşüncesini değiştirsin. O söyler de yapmaz mı? Söz verir de yerine getirmez mi?
 • Titus 1:2 Elçiliğim, yalan söylemeyen Tanrı’nın zamanın başlangıcından önce vaat ettiği sonsuz yaşam umuduna dayanmaktadır.

Çocuğum neden yalan söylüyor?

Çocuklar ve gençler her türlü farklı nedenden dolayı yalan söylerler. Bazen bunlar önemli yaşam değişikliklerinden etkilenir.

– Başkalarını etkilemek için – Bir çocuk arkadaşlarının şaşırması için fantastik hikayeler uydurabilir. Küçükken, bu abartılar saçma olabilir (evcil bir tek boynuzlu ata sahip olmak veya aya seyahat etmek gibi).

– Dikkat çekmek için – İtaatsizlik, çocuğunuzla (olumsuz da olsa) önemli bir etkileşim kurduğunuz az zamanlardan biriyse, kısmen dikkatinizi çekmek için yalan söyleyebilirler.

– Bir şeyden kaçınmak için – Çocuklar sorumluluktan veya cezadan kaçmak ya da yalan söyleyerek utançtan kaçınmak için kendi yollarından gideceklerdir.

Çocuğunuzun yalan söylemeyi bırakmasına yardımcı olmanın 7 yolu

1.Yalan söylememek hakkında sürekli ders verin

Düzeltme zamanı gelene kadar talimat vermek için beklemeyin. Tanrı’nın dürüstlüğü kutsaması ve yalan söylemenin sonuçları hakkında düzenli olarak öğreterek inisiyatif alın. Çocuğunuzla birlikte Yaratılış’ta yalan söylemeyi içeren öyküleri incelemeyi ya da Kutsal Kitap’ta birinin yalan söylediği ya da doğruyu söylediği başka örnekleri araştırmayı düşünün. Küçük çocuklar için “Gwen Öyküler Anlatıyor” gibi bir kaynaktan da faydalanabilirsiniz: Ed Welch’in yazdığı “Doğruyu Söylemek Zor Olduğunda” gibi bir kaynaktan da faydalanabilirsiniz. Bu güzel ve yararlı kitap New Growth Press’in “Küçük Kalpler için İyi Haber” serisinin bir parçasıdır.

 1. Dürüstlük ve itiraf etme konularında örnek ol.

Çocuklarınız sizin konuşmalarınızı dinliyor ve yaşam tarzınızı izliyor. Sözlerinizle ya da davranışlarınızla başkalarını abartmayı ya da yanlış bilgilendirmeyi reddederek dürüstlük örneği olun. Her türlü aldatma görüntüsünden kaçının ve yalana düştüğünüzde, günahınızı cesaretle itiraf edin ve çocuklarınızın önünde af dileyin.

 1. Uyarılar ve hatırlatmalar yapın

Çocuklarımızın, yaptıkları (ya da yapmadıkları) bir şey hakkında yalan söyleme ayartılacakları durumlarla karşı karşıya kaldıkları zamanlar vardır. Bu ayartmaları önceden tahmin edin ve çocuğunuz için bunları kabul edin. Yuhanna 13’te İsa, Petrus’un kendisini 3 kez inkâr edip yalan söyleyeceğini öngörmüştü. Daha sonraki bölümlerde, onlara olan sevgisini ve onlara bir yardımcı, “Gerçeğin Ruhu” gönderme planını hatırlatmaya devam etti (Yuhanna 14:17).

 1. Gerçeğe Hoş geldiniz

Çocuğunuza veya gencinize yanlış bir şey yapıp yapmadığını sormadan önce şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “Oğlum, birazdan bana yalan söylemek isteyebilirsin… Seni sevdiğimi ve şu anda yapabileceğin en iyi şeyin bana doğruyu söylemek olduğunu bilmeni istiyorum, bunu yapmak zor olsa da.” Bu, size doğruyu söyledikleri için onları her zaman ödüllendirebileceğiniz anlamına gelmeyecektir – özellikle de itirafları düzeltmek gerektiriyorsa, ancak doğruluğu seçtikleri için onları övebilir ve evinizde dürüstlüğü kutlayabilirsiniz.

 1. Sahtekarlığı Düzeltin

Yalan söylemek ciddi bir suçtur ve küçümsenmemelidir. Cezanın şekli suça bağlı olarak değişecektir, ancak sahtekârlığı görmezden gelmemeli veya göz ardı etmemelisiniz. Düzeltme asla öfkenizi dışa vurmanın bir yolu olmamalıdır. Hesaplı ve tutarlı olmalı, çocuğa aldatmanın tehlikeli ve yıkıcı olduğunu göstermelidir. Çocuğunuzu küçükken düzeltmek onun için kalıcı faydalar sağlayacaktır. Çocuğunuzu küçükken düzeltmek onun için kalıcı faydalar sağlayacaktır.

 1. Yalan Söylemeyi Doğruyu Söylemekle Değiştirin

Efesliler 4’te Pavlus sadece yalan söylemeyi bırakmanın yeterli olmadığını açıklar. ” Bunun için yalanı üzerinizden sıyırıp atarak her biriniz komşusuna gerçeği söylesin….” (Efesliler 4:25). Çocuğunuzun yalan söyleme alışkanlığını gerçeği söyleme alışkanlığıyla değiştirsin. Çocuğunuzun bu alanda kalıcı bir başarı elde etmesi için bu esaslıdır. Çocuğunuza gerçeği yüksek sesle söyleme pratiği yaptırmayı düşünün.

 1. Çocuğunuzu Yalancı Olarak Etiketlemeyin

Son olarak, çocuğunuzun eylemleriyle tanımlanmadığını fark edin. Başkalarıyla (eşiniz ve çocuğunuzun kardeşleri dahil) çocuğunuzun yalanla mücadelesi hakkında konuşacaksanız, bunu özel olarak ve dua amacıyla yapın. Çözümde hiçbir payı olmayan başkalarına gereksiz yere çocuğunuzun mücadelesinden bahsetmeyin. Buna dedikodu denir.

Çocuğunuz bir Hrıstiyan ise onların yalan söyleyemez Tanrı’nın çocuğu (İbraniler 16:8) ve gerçek olan İsa’nın izleyicisi olduğunu hatırlatın (Yuhanna 14:6) Tanrı’nın lütfuyla, Yaratıcılarının suretinde yenilenmektedirler!

“Birbirinize yalan söylemeyin. Çünkü eski yaradılışı kötü alışkanlıklarıyla birlikte üzerinizden çıkarıp attınız; eksiksiz bilgiye erişmek için Yaratıcısına benzer olmak üzere yenilenen yeni yaradılışı giyindiniz.” Koloseliler 3:9-10

https://www.growingfathers.com/how-do-i-help-my-child-stop-lying/  1/3/2024’de erişilmiştir.   İzinle kullanılıyor

Bizi takip edin: