Ebeveynlikle ilgili beklediğim çok şey vardı. Sevinçlerin ve üzüntülerin birçoğu bana önceden bildirilmişti. Uzun günler ve geceler gerektireceğini biliyordum; karakterimdeki hem güçlü hem de zayıf yönleri ortaya çıkaracağını biliyordum; kalbimin eşsiz bir azim ve şiddetle seven bir parçasını ortaya çıkaracağını biliyordum; Tanrı’nın bizimle neden Baba olarak ilişki kurduğunu daha iyi anlamama yardımcı olacağını biliyordum; Tanrı’nın suretinde yaratılmış bir insanı şekillendirmek ve eğitmek gibi inanılmaz bir şeye dahil olabileceğim için özel bir tatmin sağlayacağını biliyordum.

Ancak son zamanlarda, ebeveynliğin beklemediğim bir lütfu üzerinde düşünüyorum. Bu lütfu deneyimlemek biraz zaman aldı çünkü bu lütuf yeni yürümeye başlayan, küçük çocuk aşamasını geçmiş ve büyük çocuk ya da ergen aşamasına geçmiş çocuklara sahip olmaya bağlı. Ebeveynliğin beklenmedik başka bir lütfu da çocuklarınızın eninde sonunda arkadaşınız haline gelmesidir. Bir gün uyanırsınız ve oğlunuzdan sadece bir çocuk olarak değil, bir arkadaş olarak da zevk aldığınızı fark edersiniz. Yolcu koltuğuna bakıyorsunuz ve orada kızınız kadar arkadaşınız olan birinin oturduğunu görüyorsunuz.

Bu tatlı bir farkındalık oldu. Zaman içinde ebeveynlik mesafesinin arttığını ve akranlık mesafesinin azaldığını görmek çok keyifliydi. Çocuklarımla sadece babaları olarak değil, arkadaşları olarak da ilişki kurmayı öğrenmek çok keyifliydi. Her zaman var olan ilişkiye -baba/çocuk- ortak zaman ve deneyimlerimizden oluşan bir ilişki eklemek çok keyifliydi. Artık sadece babaların ve oğulların ya da babaların ve kızların yaptığı şeyleri yapmak istemiyoruz. Artık arkadaşların yaptığı şeyleri yapmak, arkadaşların ilişki kurduğu şekillerde ilişki kurmak istiyoruz. Birbirimizden o kadar hoşlanıyoruz ki, akraba olmasak bile birlikte zaman geçirirdik.

Öğrendiğim şey şu: Nihayetinde, ebeveynliğin en büyük keyfi, çocuklarınızı sadece oldukları gibi (çocuklarınız) değil, kim oldukları gibi (arkadaşlarınız) sevmeye ve onlardan keyif almaya başlamaktır.

http://www.challies.com/articles/an-unexpected-blessing-of-parenting  14/2/2016 ulasilmistir

Bizi takip edin: