Merhaba çocuklar!

                Okula alıştınız mı? Yeni arkadaşlar, yeni sınıf, yeni öğretmenleriniz var mı? Bu yenilikler sizi korkuttu mu? Bu yazımızda  ‘korku’ hakkında paylaşacağız. Bir hıristiyan olarak yaşadığımız ülkede bazen sıkıntılarımız oluyor. Kendimizi tanıtırken hıristiyan olduğumuzu söylemekten , tepki almaktan, sorulardan çekindiğimiz anlar olabilir. İşte bu zamanlarda ne yapmalı, nasıl düşünmeliyiz?

                Biliyor musunuz  Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta en çok tekrarladığı buyruk ‘korkma’dır. Çünkü biz çok kolay korkuyoruz! Bazılarımız yılanlardan korkar, bazılarımız yüksekten, bazılarımız uçaktan korkar. Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın bahsettiği korku bunlarla ilgili değildir. Nasıl bir korkudan bahsediyor biliyor musunuz? Bizim ‘itaat etmemizi engelleyen korku’!  Okulda, sokakta, ailemizde bazen Tanrı’ya itaat etmekten, Kutsal Kitap’a göre davranmaktan korkarız. Tepki almak, aşağılanmak, alay edilmek, dışlanmak istemeyiz. Oysa Tanrı bize KORKMAYIN diyor. Bu ayetlerden bazılarına bakalım;

Yasanın  Tekrarı 31:6 “Güçlü ve yürekli olun! Onlardan korkmayın, yılmayın. Çünkü sizinle birlikte giden Tanrınız RAB’dir. O sizi terk etmeyecek, sizi yüzüstü bırakmayacaktır.”

Mezmur 23:4 “Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile,  kötülükten korkmam.Çünkü sen benimlesin.Çomağın, değneğin güven verir bana.”

Mezmur 27:1 “RAB benim ışığım, kurtuluşumdur, kimseden korkmam.RAB yaşamımın kalesidir,  kimseden yılmam.”

            Peki ayetlerde neyi görüyoruz? Neden korkmayalım?

1.      Tanrı bizimle, bize her türlü yardım ve korumayı verecektir.

2.      Yine de hayatlarımızda ‘ateş, ırmak ve sular’ olacak…..yani hayatımız ‘sorunsuz’ olmayacak. Ama bu zorlukları yaşarken Tanrı bizimle beraber olacak ve bize yardım edecetir.

3.      En büyük soru ve zorluk şudur: Sizin için Tanrı kimdir? Tanrı insandan daha büyük mü? Karanlıktan daha güçlü mü?  Düşmandan daha kuvvetli mi?

4.      Davut bile korktu…..ama kortuğu zaman Tanrı ve vaatlerini hatırladı. Peki sizin için Tanrı’nın hangi vaatleri önemli?

Evet çocuklar Tanrı sizi kurtardı! Sizi seçti ve çağırdı!  Tanrı sizi bırakmaz.

O zaman Tanrı bizden itaat istiyorsa, itaat etmek için korur ve güç verir.

Korkmayın!

Bizi takip edin: