Merhaba çocuklar!

Bu hafta bir doğum günü kutladık, biliyor musunuz? Yok yok, merak etmeyin, bir arkadaşınızın doğum gününü kaçırmadınız!!

19 Mayıs Pentekost günüydü! Kutsal Kitap’ta Elçilerin İşleri 2.bölümde İsa’dan sonra ilk Pentekost günüydü. Neden önemliydi? Çünkü o gün imanlılara, İsa Mesih’in vaat ettiği Kutsal Ruh gönderilmişti.

Kutsal Ruh ne yapacaktı? Ne olacaktı? Bir kaç ayete bakalım.

Yuhanna 14:16: “Ben de Babadan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhunu verecek.”
Yuhanna 16:7,8,13b: “ Size gerçeği söylüyorum, benim gidişim sizin yararınızadır. Gitmezsem, Yardımcı size gelmez. Ama gidersem, Onu size gönderirim. O gelince günah, doğruluk ve gelecek yargı konusunda dünyayı suçlu olduğuna ikna edecektir…O beni yüceltecek. Çünkü benim olandan alıp size bildirecek.”
Elçilerin İşleri 1:4,8: “Yeruşalimden ayrılmayın, Babanın verdiği ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini bekleyin…..Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksınız. Yeruşalimde, bütün Yahudiye ve Samiriyede ve dünyanın dört bucağında benim tanıklarım olacaksınız.”
Elçilerin İşleri 2:4 “ İmanlıların hepsi Kutsal Ruhla doldular.”

Pentekost günü Kutsal Ruh’un gelişini kutlarız. Ayrıca o gün dünya tarihinda ilk defa kilise başladı. Kilise nedir biliyorsunuz değil mi? Bina değil, topluluktur. Hatta Efesliler 2:21,22 şöyle yazıyor: “Bütün yapı Rabbe ait kutsal bir tapınak olmak üzere O’nda kenetlenip yükseliyor. Siz de Ruh aracılığıyla Tanrı’nın konutu olmak üzere hep birlikte Mesih’te inşa ediliyorsunuz.”

Unutmayalım! Kutsal Ruh içimizde yaşıyor, gerçeği gösteriyor, bize yardım ediyor (özellikle tanıklık vermek konusunda), ayrıca ‘aramızda yaşıyor’ (yani kilise içerisinde yaşıyor) ve bizi büyütüyor,daha sağlam bir topluluk için bizi inşa ediyor.

İyi ki varsın Kutsal Ruh! Doğum günün kutlu olsun kilise!!

Bizi takip edin: