Merhaba Çocuklar!

               Bu hafta itaat konusundan bahsedeceğiz. İtaat ya da söz dinlemek çocukların her zaman duyduğu bir kelimedir. Evde, okulda. Kilisede de!! Biz sadece çocuk olduğumuz için değil, Tanrı’nın çocukları olduğumuz için de itaat ediyoruz.

                Peki itaatimiz nasıl olmalı? Tanrı’nın Yeşu’ya dediği gibi  ‘özenle’ itaat etmemiz gerekir (Yeşeya 1:8). Yani dikkatli olmamız, bilinçli davranmamız lazım.

Bu bazen zor değil mi? Ama özenle itaat etmek Tanrımızı hoşnut ediyor, O’na ve sözüne ne kadar değer verdiğimizi gösteriyor.

Kutsal Kitap’ta Yeşeya 6.bölümde, Eriha adında güçlü bir kent vardı,  kapıları ‘sımsıkı kaptılmıştı’ ve surları büyüktü. Tanrı İsrail’e ne tür bir buyruk verdi, hatırlar mısınız?

Yeşeya 6:3-5:  “Siz savaşçılar, kentin çevresini günde bir kez olmak üzere altı gün dolanacaksınız. Koç boynuzundan yapılmış birer boru taşıyan yedi kâhin sandığın önünden gitsin. Yedinci gün kentin çevresini yedi kez dolanın; bu arada kâhinler borularını çalsınlar. Kâhinlerin koç boynuzu borularını uzun uzun çaldıklarını işittiğinizde, bütün halk yüksek sesle bağırsın. O zaman kentin surları çökecek ve herkes bulunduğu yerden dosdoğru kente girecek.”

            İsrail halkı ne dedi sizce?  ‘Hay hay efendim, bu çok güzel bir askeri plan!’ diye mi düşündüler? Erihalılar kesinlikle alay ettiler, belki güldüler bile surların üstünde.

            Ama halk özenle itaat etti ve Tanrı’nın dediği oldu.

            Bazen itaat dostlarımızın gözünde komik, saçma, inanılmaz, gibi görünecektir. Ama onların gözleri Tanrı’nın gözleri kadar önemli değildir.

        Şimdi düşünelim bu hafta hangi konuda ‘özenle’ itaat etmen lazım?

Hepinize iyi haftalar….

Bizi takip edin: