Merhaba çocuklar. Yakın bir tarihte neyi kutlayacağız biliyor musunuz? Doğuş Bayramı arkamızda kaldı ama yakında Diriliş Bayramımız var.Doğuş Bayramında İsa’nın doğumunu, Diriliş Bayramında ise İsa’nın ölümden dirilişini kutluyoruz.

İsa’nın dirilişi son derece önemli ve büyük bir zaferdir. Ölümü de önemli, değil mi? İsa çarmıhta bizim yerimize öldü. Rab’bin sofrasını kutlarken aslında onun ölümünü kutluyoruz.
Daha iyi anlamak için bir kaç ayete bakalım.

2. Korintliler 5:18-21: “Bunların hepsi Tanrı’dandır. Tanrı, Mesih aracılığıyla bizi kendisiyle barıştırdı ve bize barıştırma görevini verdi. Şöyle ki Tanrı, insanların suçlarını saymayarak dünyayı Mesih’te kendisiyle barıştırdı ve barıştırma sözünü bize emanet etti. Böylece, Tanrı aracılığımızla çağrıda bulunuyormuş gibi Mesih’in adına elçilik ediyor, Onun adına yalvarıyoruz: Tanrı’yla barışın. Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı’nın doğruluğu olalım.”

Bu ayetlerde ne görüyoruz?
1. Kurtuluşumuzun tümü Tanrı’dandır. Kurtuluş aslında hak etmediğimiz bir hediyedir. Kurtuluş bizim kazancımız değildir.
2. Eskiden Tanrı’nın düşmanıydık, artık Mesih sayesinde dostuz. Tanrı’nın dostu…..kulağa güzel geliyor, değil mi?
3. Belki en önemli nokta: Tanrı kendi suçlarımızı bize saymadı. Tanrı İsa’yı ‘Günah sunusu yaptı. Peki bize ne verdi? Tanrı’nın doğruluğu olma hakkını verdi! İnanılmaz bir değiş tokuş değil mi! Bu nasıl mı oldu? Tabii ki Mesih sayesinde!
4. Peki bizim yapmamız gereken nedir? Başkalarına bu güzel haberi vermektir! Bu bir ‘emanet’tir. Yani Tanrı bize güvendi, bu hizmeti, bu emaneti bize verdi. Bu harika değil mi? Öyleyse biz de dostlarımızın Tanrı’nın dostu olmalarını isteyelim!

Bu hafta boyunca bunları derin derin düşünelim.

Bizi takip edin: