Merhaba çocuklar!

Belki biliyorsunuzdur ama yine de söylemek iyidir. Gençken Mesih imanlısı olarak yaşamak zordur değil mi? Yetişkin olduğumuz da bazı şeyler daha kolay gelebilir ama tabi ki her zaman dünyanın tersine yaşamak zordur.

Zor olan şeylerden biri de “bağışlamak” tır. Sanki ‘küs olmak’ onurlu bir şeymiş gibi davranıyoruz.

Aslında küs olmak bir Günahtır.

Neden bize yapılanı bağışlamak istemiyoruz, biliyor musunuz?

Bu konuyla ilgili bazı ayetler var sizinle paylaşmak isterim:

Matta 18:21,22 “Bunun üzerine Petrus İsa’ya gelip, ‹‹Ya Rab›› dedi, ‹‹Kardeşim bana karşı kaç kez günah işlerse onu bağışlamalıyım? Yedi kez mi?››   İsa, ‹‹Yedi kez değil›› dedi. ‹‹Yetmiş kere yedi kez derim sana››.”

O zaman bu ayette söylenene bakarsak kaç kez bağışlamamız gerekiyor?

Ölene dek!  HEP bağışlamalıyız

Neden bağışlamak istemiyoruz?

Benliğimizden dolayı bize yapılanı unutmuyoruz ama bir şey UNUTUYORUZ! İsa Mesih’in bizi ne kadar bağışladığını unutuyoruz: Matta 18’deki benzetmeye bakalım 18:24-25 Kral hesap görmeye başladığında kendisine, borcu on bin talantı bulan bir köle getirildi. Kölenin ödeme gücü olmadığından…..

Tanrı bizi ne kadar bağışladı? Belki milyonlarca kez. Milyonlarca günahı bağışladı! Ve biz hiç birini telafi edemezken bağışladı.

Peki bize karşı işlenen günahlar? Benzetme devam eder:   18:28-29    ‹‹Ama köle çıkıp gitti, kendisine yüz dinar borcu olan başka bir köleye rastladı. Onu yakalayıp, ‹Borcunu öde› diyerek boğazına sarıldı… Gitti, borcunu ödeyinceye dek adamı zindana kapattı.

Kendisinin efendisine on bin talant borcu vardı ve kendisine sadece yüz talant borcu olan adamı buldu. Ondan zorla borcunu olmak istedi ama o adamında ödeyecek parası yoktu. Efendisinin kendisini bağışladığı gibi o daha az borcu olan diğer köleyi bağışlamadı. Kendisine yapılan bağışlamanın karşılığını bağışlamamazlık ile gösterdi.

Ama Mesih’e yaraşır çocuklar olarak bizler bunu yapmamalıyız. İnsanlar bize karşı her gün, haksızlıklar yapabilirler, dinlemeyebilirler, anlamak istemeyebilirler ve günah işleyebilirler.

Bağışlayın onları! Kol  3:13 Birbirinize hoşgörülü davranın. Birinizin ötekinden bir şikâyeti varsa, Rabbin sizi bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın.

Bağışlamak tekrar eskisi gibi bütün kapıları açmak değildir. Tabi ki belli sınırlar olabilir ama o kişiyi ve kendinizi tamamen yüreğinizde özgür kılın. Haklarınızı Tanrı’ya teslim edin o zaman o kişiyi bağışlamış olursunuz.

Haklarımızı Tanrı’ya teslim ettikçe Mesih’e benzer olmaya devam edeceğiz…

Bizi takip edin: