Zor durumlarda dua etmek, duaya odaklanmak herkes için biraz zor değil mi? Ne için dua edeceğimizi düşünmek, nasıl davranacağımız üzerinde düşünmek, nasıl hissettiğimizi düşünmek bile zor.

Türkiye geçen yıl büyük bir deprem ile sarsıldı. Ve maalesef bir çok yerde depremler ve ya kötü olaylar oluyor halen. Biz bu durumlar karşısında ne yapabiliriz. Belki bir şeyler yapamayabiliriz ama Tanrı’nın karakterini hatırlayabiliriz. Tanrı’nın karakterini hatırladıkça O’na dualarımızı yükseltebiliriz.

Peki Tanrımız nasıl biridir?

Yer 32:17 ‹‹Ey Egemen RAB! Büyük gücünle, kudretinle yeri göğü yarattın. Yapamayacağın hiçbir şey yok.

Mezmurlar 68:20 Tanrımız kurtarıcı bir Tanrıdır, Ölümden kurtarış yalnız Egemen RAB’be özgüdür.

Mezmurlar  145:3 RAB büyüktür, yalnız O övgüye yaraşıktır, Akıl ermez büyüklüğüne.145:9 RAB herkese iyi davranır, Sevecenliği bütün yapıtlarını kapsar.

Mezmurlar 145:18 RAB kendisine yakaran, İçtenlikle yakaran herkese yakındır.

Mezmurlar 145:19 Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, Feryatlarını işitir, onları kurtarır.

Tanrı sözünün bize söylediği gibi; Tanrı bizlere yakın ve her şeye gücü yeten Tanrıdır.

O zaman bizler de Efesliler 3:20’deki sözlerle dua edebiliriz… “Tanrı, bizde etkin olan kudretiyle, dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabilecek güçtedir.”

Romalılar 8:26’daki ayette görüyoruz ki Kutsal Ruh da bizlere nasıl dua edeceğimiz konusunda yardım ediyor. Ayet şöyle der; “Bunun gibi, Ruh da güçsüzlüğümüzde bize yardım eder. Ne için dua etmemiz gerektiğini bilmeyiz, ama Ruh’un kendisi, sözle anlatılamaz iniltilerle bizim için aracılık eder.”

Şimdi çocuklar hayatımızda olanlara, etrafımızda olanlara bakalım ne için dua edebileceğimizi düşünelim.

Belki okulda yaşadığımız problemler vardır…

Belki arkadaşlarımız ile yaşadığımız sorunlar vardır…

Geçen yıl deprem de hayatını kaybeden insanların aileleri için de dua edebiliriz…

Halen deprem bölgelerinde hizmet eden kiliseler var onlar için dua edebiliriz…

Tanrı ile konuşmaktan çekinmeyin çocuklar. O her konuda bizleri dinlemeye, sorularımıza cevaplar vermeye isteklidir. Hayatlarımızda acılar, sıkıntılar, sorunlar olabilir ama bunu unutmayın Tanrı iyidir ve bu acının sebebi kesinlikle Tanrı değildir…

Bizi takip edin: