Merhaba çocuklar!

Son günlerde hem dünyada hem de ülkemizde pek güzel haberler duymuyoruz; hastalıklar, savaşlar, ölen askerler….Üzülüyoruz, kızıyoruz belki.
Peki ne düşünmemiz lazım, nasıl karşılık vermemiz lazım bir hıristiyan olarak? Hatırlıyor musunuz İsrail’liler de çok çaresiz bir durumdaydı; önlerinde Kızıl Deniz, arkalarında Firavun ve savaş arabaları vardı peki  ne yapacaklardı?
Musa’nın onlara ne dediğine bir bakalım;

Çıkış 14:13,14  “Musa, ‹‹Korkmayın!›› dedi, ‹‹Yerinizde durup bekleyin, RAB bugün sizi nasıl kurtaracak görün. Bugün gördüğünüz Mısırlıları bir daha hiç görmeyeceksiniz. RAB sizin için savaşacak, siz sakin olun yeter.››”

Peki biz bundan ne öğrenebiliriz?

Biz de bugün tıpkı yıllar önce İsrail halkının yaşadığı gibi zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zor zamanlarda biz duruma hakim olmak, bir şeyler yapmak isteğinde oluruz tıpkı onlar gibi.  Ama bakın….2 defa: ‘yerinizde durun bekleyin….siz sakin olun yeter’ diyor ayette. Çok zor değil mi bunu yapabilmek? Ama ‘iman’ böyle çocuklar. RAB bizden büyük ve zor durumda kendimize güvenmektense RAB’be güvenmemiz lazım. Bir şeyler yapmaktansa ‘bekleyelim’ ve RAB’bin bizi nasıl kurtaracağını görelim.

Kötü bir haber duyunca şunu diyelim; ‘RAB seni beklerim şu anda. Korkmamak için sana bakıyorum RAB. Bizi kurtar, İsrail’i kurtardığın gibi.’

Böyle bir tutumu alışkanlık hale getirmek belki aylar sürer. İlk defa yapmak zor….ama gittikçe Tanrı’nın gücünü görürüz. Bizim imanımız diğerleri içinde örnek olur.

Hepinize iyi haftalar.

 

Bizi takip edin: