Merhaba çocuklar,

Bu hafta bir kez daha korku hakkında paylaşacağız. Biz insanların içinde her zaman bir korku vardır. Önemli olan soru kimden ve neden korkuyoruz? Bu soruyu kendimize sormalıyız.

Özdeyişler 29:25 ‘İnsandan korkmak tuzaktır ama RAB’be güvenen güvenlikte olur’ der.

Ayette de gördüğümüz gibi çoğumuz insandan korkuyoruz! Yani bu insan öğretmenimiz olabilir, arkadaşımız olabilir, ailemizden birileri olabilir. Tanrı’ya göre bu bir tuzaktır, kaçmak zor. Belki şimdi içinizden ‘Yok, ben güçlüyüm, kimseden korkmam, herkesi yenerim’ diye şimdi içinizden itiraz ediyor olabilirsiniz. Gelin bu “korkmak” meselesini başka bir açıdan inceleyelim.

İnsandan korkmak aslında ‘Güç’ meselesi değildir. Yani biz insanlardan her zaman bizden güçlü oldukları için korkmuyoruz. Onların bizim üzerimizdeki ‘etki’leri nedeniyle korkuyoruz. ‘İnsanlar benim hakkında ne diyorlar, ne düşünüyorlar? ‘Ben bunu yapamam çünkü dostumu kaybedebilirim.’ ‘O kişiyi beğenmiyorum, çünkü benden daha akıllı, herkes onu seviyor.’ ‘Neden insanlar benim Facebook fotoğraflarımı beğenmiyor?’  ‘İnsanların beni sevmelerini çok isterim.’

İşte bu ve bunun gibi sözler ‘insandan korkma’ sözleridir çocuklar!

Ama aslında kimden korkmamız lazım? Tanrı’dan! Yukarıdaki ayette ‘güvenmek’ sözcüğü geçer. İkisi hemen hemen aynı anlamdadır.

İnsan korkusu mu, yoksa Tanrı korkusu mu? Tanrı’nın senin hakkında ne düşündüğü, insanın ne düşündüğünden çok daha önemlidir.

Özdeyişler 1:7 ‘RAB korkusudur bilginin temeli.’

Bilen birisi olmak ister misin? İnsanları daha iyi tanımak ister misin?

O zaman Tanrı’dan kork…..O’nun buyruklarına itaat et.

Hepinize iyi haftalar…

Bizi takip edin: