Merhaba çocuklar!

Zor dönemlerden geçerken başkalarının da daha önce benzer şeyler yaşadığını ve bunların üstesinden geldiğini bilmek bizleri rahatlatır. Kutsal Kitap’ta, bize zor zamanlarımızda örnek olabilecek, rehberlik edebilecek bir çok durum anlatılır. Mesela Mezmurlar’da Davut’un duaları, yakarışları gibi. Bugün sizlerle yine Kutsal Kitap’tan Yahuda’nın Kralı Yehoşafat’ın duasını paylaşacağız. Yehoşafat’ın düşmanları onlara doğru yaklaşırken nasıl dua ettiğine bakalım;

2. Tarihler 20:6-12 ‹‹Ey atalarımızın Tanrısı RAB, sen göklerde oturan Tanrı değil misin?›› dedi, ‹‹Ulusların bütün krallıklarını yöneten sensin. Güç, kudret senin elinde. Kimse sana karşı duramaz. Ey Tanrımız, bu ülkede yaşayanları halkın İsrailin önünden kovan ve ülkeyi sonsuza dek dostun İbrahimin soyuna veren sen değil misin? Onlar orada yaşadılar, adına bir tapınak kurdular ve başımıza bela, savaş, yargı, salgın hastalık, kıtlık gelirse, adının bulunduğu bu tapınağın ve senin önünde duracağız› dediler, ‹Sıkıntıya düştüğümüzde sana yakaracağız, sen de duyup bizi kurtaracaksın.› ‹‹İşte Ammonlular, Moavlılar ve Seir dağlık bölgesinde yaşayanlar! Mısırdan çıktıktan sonra İsraillilerin onların ülkesine girmelerine izin vermedin. Bu yüzden atalarımız başka yöne döndü, onları yok etmedi. Ama bak, bunun karşılığını bize nasıl ödüyorlar! Bize miras olarak vermiş olduğun mülkünden bizi kovmaya geliyorlar. Ey Tanrımız, onları yargılamayacak mısın? Çünkü bize saldıran bu büyük orduya karşı koyacak gücümüz yok. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Gözümüz sende.››

Yehoşafat, düşmanları karşısında korkuya kapılmıştı! Halkı da aynı şekilde çok korkuyordu. Yapabileceği en iyi şeyi yaptı ve dua etti.

Duasında;

1. Kime dua ettiğini biliyordu! Dünyada mutlak yetkili, geçmişte ve bugünümüzde etkin, gökte ‘tahtta’ oturan Kral olan Tanrı’mıza.! O Güçlüdür; hiç bir şey O’nun planını engelleyemez.

2. Tanrı’ya vaatlerini hatırlattı! Neden Tanrı’nın onlara yardım etmesi gerektiğini hatırlattı, çünkü Tanrı onlara daha önce söz vermişti!

3. Açık ve net bir şekilde Tanrı’dan ne isteğini söyledi. ‘Onları yargıla’….ve tabii ki bizi kurtar! ‘Gücümüz yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz diyerek’, kendi yetersizliklerini de ilan etti.

Peki sizce RAB cevap verdi mi? Hem de harika bir cevap verdi:

2.Tarihler 20:17 ‘Bu kez savaşmak zorunda kalmayacaksınız. Yerinizde durup bekleyin, RAB’bin size sağlayacağı kurtuluşu görün, ey Yahuda ve Yeruşalim halkı! Korkmayın, yılmayın. Yarın onlara karşı savaşa çıkın. RAB sizinle olacak!’

Çocuklar bizim Tanrı’mız dün, bugün ve sonsuza dek aynı olan Tanrı’dır. Biz de Yehoşafat gibi dua edebiliriz!

‘RAB bizi koronavirüsten kurtar! Biz senin çocukların olarak korkuyoruz ve senden yardım istiyoruz. Sen güçlüsün, bu virüsten KAT KAT daha güçlüsün. Senin bizi sevdiğini, bizi korumak istediğini biliyoruz. Gözümüz sende!

Bakalım! Nasıl cevap verecek RAB! Eğer RAB’den bir şey duyarsanız bize yazın olur mu?

Hepinize iyi haftalar.

Bizi takip edin: